NY Creative Time Zirvesi // İstanbul Gösterimi

creative-time-summit-list

20131022123817-slider-watchlivestream-presenters-20130926

Kamusal sanat alanında yenilikçi çalışmalar yapan Creative Time’ın bu yıl düzenlediği “21. Yüzyıl Şehrinde Sanat, Mekan ve Yersizleştirme” başlıklı zirvesinin gösterimi 25-26 Ekim’de CO-PİLOT’ta gerçekleşiyor.

Bu yıl New York Skirball Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek Creative Time Zirvesi, Türkiye üzerine raporuyla Fulya Erdemci ve video gösterimiyle Halil Altındere’nin de katılımıyla sanat ve soylulaştırma arasındaki ilişkileri, sanatçının kamusal alandaki rolü ve misyonunu tartışmaya açıyor.

2009 yılında ilki gerçekleştirilen Creative Time Zirvesi, toplumsal adalet ve toplumsala angaje sanat alanlarında çalışan kültür aktörlerinin oluşturduğu ve her geçen gün büyüyen bir fikir paylaşımı alanı.

Her yıl organize edilen zirvede; bu alanda çalışan en yenilikçi sanatçılardan bazıları, aktivistler, eleştirmenler, yazarlar ve küratörler New York’ta bir araya gelip uluslararası bir platformda deneyimlerini ve öngörülerini paylaşıyorlar.

1974’de kamusal alanda sanat projeleri geliştirmek için kurulan Creative Time’ın gerçekleştirdiği programlar, bugüne kadar New York’tan New Orleans’a, Haiti’den Hanoi’ya, Dubai’den Denver’a ulaşmıştır. Bugüne kadar 40 farklı gösterim noktasında 140’dan fazla sunum ve onbinlerce izleyicisiyle bu alanda çalışan aktörlerin deneyim paylaşımına aracı oldu.

2013 konuşmacıları arasında; Harvard Tasarım Enstitüsü Kentsel Teori Laboratuvarı Direktörü ve Kentsel Teori Profesörü Neil Brenner, yazar, sanat eleştirmeni, küratör ve aktivist Lucy Lippard ve çevre, politika, mekan ve sanat gibi konular hakkında çalışmalar yapan Rebecca Solnit’in de bulunduğu zirvede, uluslararası alanda sanatçılar, mimarlar, kent planlamacıları, politikacılar, aktivistler ve teorisyenlerden oluşan katılımcılarla, kent ve kamusal alanın inşası sürecinde sanatın gerekli rolününün olumlu ve olumsuz sonuçları tartışmaya açılıyor.

Bu yıl, ek olarak, tüm gösterim mekanlarından canlı bağlantı aracılığı ile zirveye katılan konuşmacılarla soru cevap oturumları gerçekleşecek. 26 Ekim tarihinde ise, zirve kapsamında Türkiye’deki gelişmeleri tartışmak üzere, CO-PİLOT’ta bir panel gerçekleşiyor.

Creative Time Zirvesi İstanbul gösterimi, MAHAL ve CO-PİLOT işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

CO-PİLOT’ta gerçekleşecek olan panel Türkçe, zirve gösterimi İngilizce olacaktır.

Program

Gösterim;
Ekim 25, Cuma // İstanbul, 17:00-01:00
Ekim 26, Cumartesi // İstanbul, 18:00-00:30
Saatlik akış için: http://creativetime.org/summit/schedule/

New York’tan Canlı Bağlantı ile Soru & Cevap;
Ekim 25, Cuma // 22:45-23:30
Ekim 26, Cumartesi // 19:25-20:45

CO-PİLOT panel;
Ekim 26, Cumartesi // 14:00-17:00

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com