Asal sayıların yalnızlığı…

LA SOLITUDINE DEI NUMERI PRIMI

26 Ekim 2013 Cumartesi İtalyan Kültür Merkezi’nde 13. Dünyada İtalyan Dili Haftası kapsamında bir Saverio Costanzo filmi olan “Asal Sayıların Yalnızlığı” gösterimde. Yazar Paolo Giordano’nun da katılımayla gerçekleşecek olan gösterim, sinema zevkini alternatif bir yerde arayanlar için iyi bir seçenek.

Paolo Giordano’nun 2008 Strega ödülü kazanan aynı adlı romanından uyarlanarak çekilen film 67. Venedik Film Festivalinde de gösterildi, 2011 en iyi kadın oyuncu dalında Nastro d’Argento ödülü kazandı (Alba Rohrwacher). Romanın türkçe tercümesi Asal Sayıların Yalnızlığı adıyla Doğan yayınları tarafından basıldı.

Filmin konusu ise şöyle: Mattia ve Alice’nin hayatları asla buluşamayan hep paralel giden iki hayattır. Zor geçen çocukluk dönemlerinde yaşanan felaket bir olay başroldekilerin buluğ çağlarına kadar kırılgan varlıklarında iz bırakacaktır. Arkadaşlar arasında, ailede, işte, Mattia ve Alice sürekli olarak geçmişin izlerini taşırlar. Diğerlerinden farklı olmanın bilinci, onları dünyadan ayıran bir engel olmanın ötesinde kendilerini bilinçli ve kaçınılmaz bir şekilde izolasyona götürür.

Asal sayıların yalnızlığı/The Solitude of Prime Numbers (2010) 

Yönetmen: Saverio Costanzo

Oyuncular : Alba Rohrwacher, Luca Marinelli, Martina Albano, Arianna Nastro, Tommaso Neri, Isabella Rossellini

Dram, 118’ İtalya, Fransa, Almanya, 2010

Türkçe altyazılı

Tarih: 26 Ekim 2013 Cumartesi

Saat: 19.00

Yer: Casa d’Italia Tiyatro Salonu – İtalyan Kültür Merkezi

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com