Matematik harika bir şeydir

math_0

İnsana mucize gibi görünen bazı anlar ve durumlar vardır; halbuki görünenin arkasında gayet hesaplanabilir bir gerçeklik yatar. Birçok insanın anlamadığı veya anlayacak sabrının olmadığı şeylerden biri matematiktir. Ve matematik güzeldir…

Çoğu kişi matematiği kuru, soğuk, korkutucu ve sevimsiz bulur. Oysa matematikçiler, matematikten derin bir estetik haz alırlar; zaman zaman matematik kavramlarını, kanıtlardaki kıvrak akıl yürütmeleri, “güzel”, “zarif” ve “çarpıcı” gibi sıfatlarla nitelendirirler. Bertrand Russell’a göre matematik duru, derin, yalın ama yüce bir güzellik taşır.

Yann Pineill & Nicolas Lefaucheux‘un “Beauty of Mathematics” videosu matematiği, günlük hayat penceresinden göstererek anlaşılır kılıyor. Bertrand Russel’ın ““Matematik doğru açıdan bakıldığında, sadece gerçeğe değil ulvi bir güzelliğe de sahiptir. Bu güzellik soğuk ve serttir, resmin veya müziğin göz kamaştırıcı süslerinin olmadığı bir güzellik.” sözüyle sundukları bu olağanüstü çalışmayı mutlak surette geniş ekran olarak izleyin, büyüleneceksiniz.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com