Kreatif süreçte korkunun rolü nedir?

fear

to-live-a-creative-life-2c-we-must-lose-our-fear-of-being-wrong-joseph-chilton-pierce-381822-475-559

Yaratıcı insanlara nereden ilham aldıkları sorulur. Tasarım sürecinde korkup korkmadıkları pek sorulmaz. Halbuki profesyonel yaşamda müşteri ilişkisi vardır ve orada korku bazen bir katalizör bazen de yaratıcılık kanallarının önünü açan önemli bir faktördür. Computer Arts dergisi altı kreatif insana tam da bu soruyu sormuş. Sizin için derledik.

Jamie Winder, Grafik Tasarımcı ve İllüstratör

“Korku ya da daha çok anksiyete, risk alındığında hissedilir; daha önce kalkışmadığınız bir projeye dahil olduğunuzda örneğin. Korkuyla başedebilmek (ve risk almak) bir sonraki kademeye geçmek için gerekli. Peşinden daha güvenle çalışmayı sürdürebilirim, ta ki bir sonraki korkutucu adım gelene kadar.”

Sara Blake, İllüstratör, ZSO

“Bazı şeyler, içinde korku barındırmadığı zaman yapmaya değer olmayabiliyor. Korku, daha canlı hissetmemizi sağlıyor ve başarısızlığın olabilirliğini de gösteriyor.”

Rhys Gorgol, Kreatif Direktör, The Company You Keep

“Küçük bir korku büyük bir kılavuz olabilir. Ayrıca daimi olarak bir projeye nasıl yaklaşacağınızı tartmanızı, sınırlarınızı zorlamayı, ilerlemenizi sağlar; size yardım eden bir satışcı olur ve müşterilerinizin güvenli alanlardan çıkmalarına yol açar. Korku bir tasarımcının kontrol sağlamak için en iyi arkadaşıdır.”

Estaban Diacono, Sanatçı, Tasarımcı

“Korkuyu tamamen alt etmeniz mümkün değil, bu da iyi bir şey. Korku sizi temkinli ve uyanık yapar. Bu da endüstrinin en büyük iki sorununun önüne geçmeniz anlamına gelir: Kendi isteklerine düşkünlük ve aşırı güven. Korku beni bazen sınırlarımın ötesine götürüp iyi bir animisyoncu, tasarımcı yapmıştır. Zira benim pozisyonumda baskı büyük bir katalizördür.”

Micah Lidberg, İllüstratör

“Korkunun benim üzerimde geriletici etkisi var. Korkarak, enerjiye odaklanır, gereksiz her şeyi elimine edersiniz. Bu anlamda güçlü bir motor ve editördür aynı zamanda. Yine de transparanlığı beslemediğini düşünüyorum. Yeni ilişkilerin ve risk almanın önünü tıkayabileceğini düşünüyorum ki ikisi de yaratıcılığın temel hususlarıdır. Korkunun ne zaman işe yarayacağını bilmek ve onu devreye sokmak en büyük “challenge” gibi geliyor bana.”

Catalina Estrada, İllüstratör

“İllüstratörlük kariyerime başladığımda sürekli korku içinde olduğumu hatırlıyorum. Müşterilerin beklentilerini yerine getirememe korkusu gibi, ilham alma yetimi kaybetmek gibi korkulardı bunlar. Sanırım başlangıçta normal olan şey de bu. Bu korku seni sadece güçlendirmiyor, aynı zamanda daha sıkı çalışmanı sağlıyor. Ayrıca seni işinde canlı tutuyor ve geliştiriyor da.”

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com