Siz yeni sayı deyin, onlar güncelleme diyor

tumblr_mbssc1ISkZ1qkx1zu

Çağdaş fotoğrafa dair röportajların, yazıların ve projelerin yer aldığı Orta Format dergisi, yayın aralığını esnek tuttuğu için, yeni sayılarına güncelleme demeyi seçiyor. Güncelleme #13 ise şimdi yayında! 

Son güncellemede Şahin Kaygun’a dair bir araştırma sürecinin sonuçları ve soruları yer alıyor. Ayrıca Merve Ünsal’ın ve Deniz Güzel’in yazıları, dört ayrı fotoğraf projesi ve G.E.M. serisi Derin Pratik’in sunumu ile tefrika edilmeye devam ediyor.

Genç fotoğrafçıların Orta Format Dergi’de yer alması için süresiz devam eden açık çağrıyı da unutmamalı. Konu sınırlaması olmadan çalışmalarınızı, görsellerin kısa kenarı 1200 piksel olacak şekilde, proje metni ve kısa özgeçmişinizle acikcagri@ortaformat.org adresine yollayabiliyorsunuz. ‘Açık Çağrı’dan gelen yayıma değer görülen çalışmalar güncelleme #08’den itibaren paylaşılmaya başlanmış bile.

Orta Format hakkında

Tevfik Çağrı Dural ve Şener Soysal’ın editörlüğünde yayımlanan dergi tamamiyle bağımsız ve kar amacı gütmüyor. Kolektif bir çabanın ürünü olarak ortaya çıkan Orta Format’ın içeriği, editörlerinin kendi üretim pratiklerinin temeli olan fotoğraf-sanat bağlamında araştırmalarının ekseninde şekilleniyor.

Dergi, araştırmalara ve katılıma açık; bilindik internet uygulamalarının aksine saf bir arayüzde, kolay ve anlaşılır olmayı amaçlıyor.

Gündelik iş/güç koşturmacası içinde zaman zaman güncellenen dergide, sadece fotoğraf projesi paylaşılmıyor, fotoğrafçısından projesiyle ilgili bilgi aktarıyor ya da editörlerce projeler yorumlanıyor.

Fotoğrafçıların işleri, sergileri, yaklaşımlarını içeren röportajların de yer aldığı dergi her ne kadar dergi düsturunu benimseyerek hareket etse de, yayın aralıklarını esnek tutarak ya da bulunduğu mecranın avantajlarını kullanarak, kabul edilen dergi sınırlarını değiştirdiği için de “sayı” kelimesi yerine “güncelleme” kelimesini tercih ediyor. 

Orta Format

Facebook

(İmaj: Yavuz Erkan)

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com