Ofisi olmayan, free-lance çalışan adam, kreatif değil midir?

freelance-design-worth-it

Kreatif alanlarda çalışan pek çok free-lance tasarımcı veya yazar, hizmet verdiği müşterisi karşısında tekil şahıs olmakla ilgili sıkıntı yaşıyor. Toplantılarda “ben” yerine “biz” diyen; evinden “stüdyom” diye bahseden çok fazla kreatif olduğunu biliyor muydunuz? Bu konunun biraz üstüne gitmek istiyoruz…

Yazışmalarda ve toplantılarda “ben” demek yerine “biz” diyen; evinde lap-topunda çalıştığını sanki saklaması gerekiyormuş gibi, evinden “stüdyom” diye bahseden çok fazla kreatif var. Üstelik dünyanın pek çok yerinde böyle.

Yaratıcı alanlarda çalışanlar, “Kreatif Teknoloji Uzmanı” ya da “Spam Koordinatörü” gibi akla gelmedik türlü havalı sıfatlarla kendilerini tanıtsalar da, free-lance çalışıyorlarsa, ciddiye alınmakla ilgili sorun yaşıyorlar. Örneğin bir web tasarımcısı, müşteri karşısında güven sağlamak söz konusu olduğunda, kendini kalabalık tanıtmak durumunda kalabiliyor.

Kimisi şirketlerde 5 kişinin yaptığını tek başına evinde oturduğu yerden yapıyor ama itibar konusunda endişe taşıyor. Oysa gece gündüz demeden, 24 saat çalışan ve dünya kadar iş yapan bu kreatiflere insanüstü performanslarından ötürü ödül vermek gerek.

Peki, tekil çalışan ve her işi kendi başına halleden bu insanların gösterecekleri bir ofisleri, müşterilerini ağırlayacakları bir toplantı odaları yok diye, daha mı az yaratıcı ve güvenilmez oluyorlar?

Okuyucularımızın çoğunun reklam ve film sektöründe çalıştığını biliyoruz ve bu konudaki değerli görüşlerinizi ve deneyimlerinizi merak ediyoruz. Konuyla ilgili bize yazın, görüşlerinizi paylaşalım.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com