Hayatında bilgisayar olan herkes bu haberi okumalı!

uzak-dur

İnternet ve sosyal medya yazarı, kendi deyimiyle ‘internet ekipleri amiri’ Serdar Kuzuloğlu, mecliste geçmeyi bekleyen ‘internet düzenlemeleri’ teklifini inceledi, kendi blog’unda hayatında internet olan herkesin okuması gereken bir özet çıkardı.

14 Aralık 2013 tarihli değişiklik teklifi memleketi 140 karakterle okuyup kurtarma derdine düşenler için fazlasıyla uzun. Hukukçu değilim ama dikkatimi çeken değişiklikleri özetlemek istedim:

* Erişim engelleme yöntemine DNS değiştirerek girmeyi engelleyecek IP tabanlı kısıtlama ve tüm sitenin değil sadece sakıncalı içeriğin engellenmesini sağlayacak adres (URL) tabanlı engelleme.

* Türkiye’de barındırılan sitelerden uyarı alan sakıncalı içeriğin çıkarılması, yurtdışında barındırılan (yerli / yabancı) sitelerinse içeriği çıkartamasa bile ilgili sayfaya Türkiye’den erişimi engellemesi.

50 BİN LİRA CEZA!

* Barındırma (hosting) hizmeti sağlayan şirketler kurulacak birlikten yetki belgesi almak (kayda girmek) zorunda. Bunu yapmazsa 50 bin liraya kadar ceza alacak (bu birliğin tüzüğünün devletten onay alma şartı var)

* Barındırma şirketleri müşterilerinin (barındırdığı sitelerin) trafik bilgilerini (kimin hangi sayfaya eriştiği, vs) geriye dönük olası bir denetime hazır olmak için en az 1, en çok 2 yıl saklaması.

AŞAĞILAMA SUÇ KAPSAMINDA

* Barındırma hizmeti veren şirketlerin aile ve çocukların korunması, suçun engellenmesi için yaptırım beklemeden önlem alması (???)

* Erişim engelleme kararına uymayanların hapis yerine para cezası verilmesi.

* Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet ve bölge ayrımına dayanarak açıkça aşağılama da suç kapsamında.

TWITTER’DAN TEKZİP?

* Bir yayın sebebiyle mağdur olduğunu iddia eden kişi önce site sahibine, ulaşamıyorsa barındırıcı şirkete başvuracak (48 saat içinde cevap verilmek zorunda). İsterse doğrudan Sulh Ceza Hakimi’ne başvurarak engelleme, silme talebinde bulunabilecek. (Eğer içerik yayıncı ya da barındırıcı tarafından silinirse hakim kararı hükümsüz kalıyor)

* Bir yayın sebebiyle hak ihlaline uğrayan kişi aynı yerde 1 hafta süreyle kendi açıklamasının (tekzip) yayınlanmasını isteyebilecek (mesela Twitter’da bir mesajın yerine ilgili kişinin istediği mesaj mı yayınlancak? Bazı hizmetlerde bu teknik olarak mümkün değil)

24 SAAT İÇİNDE KARAR!

* Hakimler internetteki hak ihlallerine yönelik başvuruları 24 saat içinde karara bağlamak zorunda (yıldırım adalet).

* Hakim kararını uygulamayan kişilere 500 ile 1000 gün arası adli para cezası.

* Bu konulardaki uygulama, denetleme ve engelleme yetkisi İnternet Geliştirme Kurulu‘na ait (Orwell’in Bakanlık isimleri aklıma geliyor).

* Bu düzenlemenin gerekçesi Milletvekilleri tarafından sunulan teklifte ‘aile, çocuk ve gençlerin korunması; elektronik istismarın engellenmesi’ olarak özetleniyor.

TEMSİLİ DEMOKRASİ DEYİP GEÇECEK MİYİZ?

Şöyle bir cümle de dikkat çekiyor. Yorumsuz aktarıyorum:
“Bilindiği üzere medya, neyin dikkate değer olduğunu ve toplumun neleri görmesi ve duyması gerektiğini belirleyerek önemli bir işlev üstlenmektedir. İnternet günümüz medyasında en yaygın kullanılan araç olarak öne çıkmaktadır.”

“Teklifin kalanını TBMM’den inceleyebilirsiniz. Bence inceleseniz iyi olur. Zira bu blog dahil ekranınıza çıkacak (ve çıkamayacak) her şeyi o belirleyecek. Keşke vekillerimiz, kurullarımız bizim adımıza böyle ciddi kararlar alırken bize de ‘gaz almak’ için dahi olsa danışsa. Her şeye de temsili demokrasi deyip geçecek miyiz yoksa?”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Düzenlemenin ortaya çıktığı ilk günlerde sadece bilişim hukukçularının tartışmalarına konu olan düzenleme, son birkaç gündür kullanıcıların da tepkisini çekti. İçinde site kapatma içeriğin yayınını durdurma gibi eylemleri hızlandıran ve yer sağlayıcı şirketleri bir nevi fişleme kurulu haline getiren maddelerin yer aldığı düzenlemeye en büyük tepki ise Korsan Parti Hareketi‘nden geldi.

Sansüre hayır demek için Korsan Parti’nin bildirisini okuyun ve #sansuredurde etiketiyle paylaşın.

via via via

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com