“Hepimiz bir tür cömertlik projesi geliştirmeliyiz”

EsenK_01

O, söyledikleri ve yaptıklarında bir, bu ülkenin nesli tükenmekte olan değerlerinden. Şimdi kendileri de birer tasarımcı olan öğrencileri, onun hocalığını hatırlarken gözleri parlıyor. Gerek öğrencilerinin, gerekse onunla çalışan insanların gözünde yükseldikçe de, gönlü o kadar alçalan bir insan… Bu hafta Haftanın Yerli Tasarım Ajansı bölümümüzü onurlandıran isim Esen Karol. 

Hikayeniz, manifestonuz, meseleniz?

Kendimi bildim bileli kitap tasarımcısı olmaya çalışıyorum. Kitap nesnesine bir okur olarak düşkünlüğüm yok ama üretimiyle ilgili her şey beni büyülüyor. Ancak son yıllarda kendime “kitap tasarımcısı” diyebilir oldum. 20 yılımı aldı sayılır. Bu arada kitap esas işlevini çoktan yitirdi. Pek dert etmiyorum bu durumu. 13 yıldır tek başıma çalışıyorum. Şirketim var ama, ofisim ve kartvizitim yok. Uygulamanın her ayrıntısını tasarım sürecinin bir parçası olarak görüyorum. Yayımcı olmaya çalıştığım ve beceremediğim bir dönem oldu; elektronik devrim sayesinde bir kez daha şansımı denemek için zihnimde hazırlık yapıyorum. 14 yıl boyunca çarşambaları yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdim. İşe yaradım mı bilmiyorum.

Zaaflarınız?

Konuşarak düşünmek, düşünmeden konuşmak ve hep bir sonraki saniyeyi düşünüp anın tadını çıkaramamak.

Altını çizmek istedikleriniz?

Hepimiz kendimize uygun bir tür cömertlik projesi geliştirmeliyiz diye düşünüyorum.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

İlham, aklımdan hiç geçmeyen, ağzımdan hiç çıkmayan bir kelime. Açıkçası ne demek olduğunu bile iyi bilmiyorum. İş çıkarmak için gerekli olan tek şey yaşama arzusu benim için. O olunca hayattaki şeyler arasındaki ilişkiler başka bir netlikle görünüyor; böylece düşünmek de kolay oluyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Fikir, bir şeyi benzerlerinden ayırmaya veya bir şeyi yoktan var etmeye yarayan ve insan zihninde oluşan bir tip düşünce. Genellikle fikirsiz iyi iş çıkmaz diye düşünüyoruz. Oysa bence çalışmanın kendisi de bir düşünme biçimi ve bazı iyi şeyler yapma eylemi esnasında, yani üretimlerini önceleyen bir fikir olmadan da ortaya çıkabiliyor. Eğer ortada fikir varsa, önemli olan fikre sadık kalmak ve uzlaşmamak. En uç noktasına götürülen her fikirden—iyi ya da kötü—anlamlı bir şey çıkabileceği kanısındayım.

Kahramanlarınız?

Gilbert & George ile tanışmamı sağlayan Wolfgang Schneeweiss, Georg Trakl şiirlerini Pink Floyd eşliğinde okumanın bir başka olduğunu gösteren Hans Bochnig, işin hayatın içinde olduğunu fark ettiren Bülent Erkmen, Emigre’yi var eden Rudy VanderLans ve bir maç sonrası röportajında, “There was nothing wrong with the first set, except I’ve lost it. (Kaybetmiş olmam dışında, ilk sette hiçbir sorun yoktu.)”, diyerek hayata bakış açımı temelinden değiştiren Andre Agassi.

Hangi müşteri gelsin?

Dürüst olan.

Hangi müşteri gelmesin?

Korktuklarım zaten gelmiyor.

Müşterileriniz?

Ağırlıklı olarak kültürel işlerle uğraşan kişi ve kurumlar.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi?

http://designobserver.com

http://motherboard.vice.com/en_us

http://www.walkerart.org

http://8tracks.com

http://eurosport.yahoo.com

Sizden sonra kime yer verelim?

Üç hakkım olsun isterim: Joelle Danon İmamoğlu, Gözde Oral ve Faal.

Esen Karol Portfolyo sitesi: http://esenkarol.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com