Tarlabaşı Son Demler: Küstüm Oynamıyorum

Naz-Koktenturk-Kustum-Oynamiyorum-1 Naz-Koktenturk-Kustum-Oynamiyorum-2 Naz-Koktenturk-Kustum-Oynamiyorum-3

Rezan Has Müzesi, fotoğraf sanatçısı Naz Köktentürk’ün “Küstüm Oynamıyorum” isimli sergisine 28 Şubat 2014’e kadar ev sahipliği yapıyor. Fotoğrafçının iki bölümden oluşan projesi, Tarlabaşı’nın yıkım sürecine kadar geçirdiği altı yılın hikâyesi olarak karşımıza çıkıyor.

‘Tarlabaşı’nda binadan çok hayatı, insanı, insan hallerini anlatmak istedim. Ağır Roman’dan da öte; iki kere ağırlaştırılmış masalını bir semtin… ’ diyen Naz Köktentürk, kişisel bir hikâyeden yola çıkarak, yok edilen hayatların çaresizliğini; kısırlaşmış hayatımızda göremediğimiz insanların izlerini takip ederek, yakın geçmişin haykırışını bu sergi ile anlatıyor.

Sanatçının tanıklık ettiği, yıkılan, yok edilen bir semtin çok kültürlü yaşamını, sonraki nesillere aktarmak amacı güden bu proje, 28 Şubat tarihine kadar Rezan Has Müzesi’nde görülebilir.

Leica M7 fotoğraf makinesi ile siyah-beyaz 35 mm çekilen fotoğrafların yer aldığı ilk bölüm, Tarlabaşı’nda yaşayan insanların yaşamına dair sanatçının gözlemlerinden oluşuyor.

İkinci bölüm ise, orta format Hasselblad fotoğraf makinesi ile tamamen bir çağrışımdan yola çıkarak, yıkım süresinde Street Art sanatçılarının binalara bir başkaldırı olarak yaptıkları ‘stenciller’in mekanlar ile birlikte fotoğraflanması sonrası bir diğer Street Art sanatçısı Ari Alpert ile birlikte yine bu fotoğraflar üzerinde yeni bir stencil çalışması yaparak tamamlanan ve Türkiye’de ilk kez uygulanan bir teknikle oluşturulan sekiz fotoğrafı içeriyor.

Sergide bu çalışmalara ek olarak, Tufan Dağtekin’nin Augenberg (Göz Dağı) adlı bir ‘Digital Art’ çalışması da sanatseverlerle buluşuyor.

Yer: Rezan Has Müzesi, Kadir Has Üniversitesi Cibali

Ziyaret saatleri: 9:00-18:00 (Yılbaşı, dini ve resmi bayramların ilk günü hariç)

www.rhm.org.tr

www.facebook.com/RezanHasMuseum

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com