“Eşim uyanıp, ‘ne oldu, ilham mı geldi’ diye soruyor”

fahri

Tasarıma programlama, programlamaya da tasarım açısından bakmaktan keyif aldığını söyleyen, tasarım stüdyosu F A A L’in kurucusu ve EDEFTER.COM’un kurucu ortağı Fahri ÖzkaramanlıHaftanın Yerli Tasarım Ajansı bölümümüzün bu haftaki konuğu. 

Hikayeniz, manifestonuz, meseleniz?

Dokuz günlük uzun bir bayram tatilinde kişisel bir web sitesi tasarlamaya karar verdim. O günden beri web siteleri tasarlıyorum. Fizik Mühendisliği’ni terk edip Görsel İletişim Tasarımı okudum. Yedi yıl boyunca web tasarımı dersleri verdim. Kullanıcı ve içerik odaklı web siteleri tasarlıyorum.

İşimi görecek kadarından biraz daha fazla bilgisayar programlamayı öğrenmeye çalışıyorum. Tasarıma programlama, programlamaya da tasarım açısından bakmaktan çok keyif alıyorum.

Sürekli birşeylerle uğraşmam gerektiğini hatırlatsın diye F A A L adı altında çalışmaya başladım. Şu sıralar zamanımın çoğunu kurucu ortağı olduğum EDEFTER.COM adlı internet girişimi projesine harcıyorum.

Zaaflarınız?

Grid sistemlerine karşı zaafım var. İki senedir yaptığım işlere 20 pixel karelik bir ızgaranın arkasından bakıyorum, sıkıldığım oluyor.

Altını çizmek istedikleriniz?

Dijital mecranın doğası gereği, web tasarımına matematiksel yaklaşmanın verimliliğine ve web tasarımcılarının web programlama dillerini öğrenmeleri gerektiğine inanıyorum.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Birbirinden uzak noktalarda duran, farklı zaman ve mekanlarda edindiğim bilgiler, yeni edindiğim başka bir bilgi aracılığıyla bir araya geliverebiliyor; ortaya heyecan verici bir fikir çıkıyor; hemen gidip üzerinde çalışasım geliyor. Eşim uyanıp, “Ne oldu? İlham mı geldi?” diye soruyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

İnsan yapımı olan her şey.

Kahramanlarınız?

Öğretmenlerimden, arkadaşlarımdan, yazılımcılardan, mimarlardan, sanatçılardan, müzisyenlerden, tasarımcılardan, yazarlardan, girişimcilerden çok şey öğrendim.

Hangi müşteri gelsin?

Öğretmenler, arkadaşlar, yazılımcılar, mimarlarlar, sanatçılar, müzisyenler, tasarımcılar, yazarlar, girişimciler gelsin.

Hangi müşteri gelmesin?

Yaptığı işi tutkuyla yapmayan gelmesin.

Müşterileriniz?

Arkadaşlarım ve onların arkadaşları ve umarım onların arkadaşları.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi?

Uzun bir süredir insanları ve siteleri takip etmek için twitter.com’u kullanıyorum. https://twitter.com/fahrio/following

Sizden sonra kime yer verelim?

Emre Parlak ve ROLAKOSTA 

Fahri Özkaramanlı Portfolyo Sitesi: http://faal.co 

 

İmaj via Jeff Talks

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com