Müzik yapmak üzerine şahane bir film

RBMA Film What Difference Does It Make

Red Bull Music Academy (RBMA) 15. yılını çok özel bir filmle kutluyor: What Difference Does It Make? A Film About Making Music. 17 Şubat’ta dünyanın farklı şehirlerinde gerçekleşecek galalarla izleyiciyle buluşacak filmin İstanbul gösterimi ise aynı tarihte “!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali”nde.

2012 yılında “Almanya’nın Yaratıcılık Lideri” seçilen ödüllü Alman yönetmen Ralf Schmerberg imzalı film, 2013 yılında New York’ta gerçekleşen RBMA etkinlikleri sırasında çekildi. Fragmanı geçtiğimiz günlerde internette yayımlanan “What Difference Does It Make? A Film About Making Music”; müziğin içinde yaşanan hayatlardan yola çıkarken müziğin ötesine geçiyor ve “Bunu neden yapıyorum ve nasıl bir fark yaratıyorum?” (Brian Eno) sorusuyla hayatın kendisini sorgulatmayı hedefliyor.

Filmde bu soruya cevap veren müzisyenler arasında Lee‚ Scratch’ Perry, Brian Eno, Philip Glass, Giorgio Moroder, Erykah Badu, Nile Rodgers, Rakim , Skream, Q-Tip, Bernie Worell, Egyptian Lover, Ken Scott, Thundecat, Richie Hawtin, James Murphy, Debbie Harry, Stephen O’Malley yer alıyor. Bugünün müzik dünyasının şekillenmesine ilham kaynağı olan bu isimler, 15 yıl boyunca RBMA’da konuşmacı ve eğitmen olarak da yer aldılar.

Yönetmen, yapımcı ve Berlinli sanat topluluğu Mindpirates üyesi Ralf Schmerberg tarafından çekilen “What Difference Does It Make? A Film About Making Music”, baş döndürücü bir dünyası olan RBMA’nın atmosferini yansıtırken farklı müzik türleri ve jenerasyonlar tarafından temsil edilen yeni müzikal fikirlerin canlanmasını da hedefliyor.

FİLMİN KUTLAMASI GARAGE DUAYENİ TODD EDWARDS İLE İSTANBUL MODERN’DE

Filmin kutlaması aynı akşam İstanbul Modern Restoran’da Jerseyli garage ustası Todd Edwards ev sahipliğinde gerçekleşecek çok özel bir partiyle yapılacak.

2013 Grammy Ödüllerin’de Random Access Memories albümü ile  “Yılın Albümü” ödülünü Daft Punk ikilisi  ile birlikte kucaklayan Todd Edwards öncesi ise RBMA 2013 katılımcılarından, RBMA Radyo yerli programı Meze’nin yaratıcısı, FOC Edits ve Vesvese projelerinden de tanıdığımız Kaan Düzarat setin başında olacak.

Müzik dolu gecenin katılım kapasitesi sınırlı… Katılmak için redbull.com.tr/muzik adresinden başvuru formunu doldurmak yeterli.  Ayrıca bu özel gecenin ardından 18 Şubat Salı  günü RBMA ve !f Istanbul’un birlikte  gerçekleştirilecekleri, ‘90’lardan günümüze House müzik ve bir müzik türünü yeniden şekillendirmek’’ Konulu Todd Edwards ve Red Bull Music Academy online dergi editörü Todd Burns sohbetine katılmak isteyenlerin 16:00’da Salt Beyoglu’nda olması yeterli.

RED BULL MUSIC ACADEMY HAKKINDA

15 yıldır dünyanın farklı şehirlerini müzikle buluşturan Red Bull Music Academy, ikişer haftalık iki dönem boyunca farklı coğrafyalardan en iyi ritim ve ses yaratıcılarını; kayıt stüdyoları, müzik profesyonelleri ile söyleşiler ve şehrin önde gelen kulüplerinde gerçekleşen performanslarla bir araya getiren uluslararası bir müzik atölyesidir. Müziğin kalbi bu yıl Red Bull Music Academy (RBMA) ile Tokyo’da atacak. RBMA’nın başvuruları 15 Ocak-18 Mart tarihleri arasında http://www.redbullmusicacademy.com üzerinden gerçekleşecek.

RALF SCHMERBERG HAKKINDA

Alman yönetmen Ralf Schmerberg, 20 yıllık kariyeri boyunca imza attığı uzun metrajlı filmler ve müzik videoları ile uluslararası bir ün kazandı.  Yakın plan çekimleri ve kendine özgü stiliyle “Cannes Gold Lion ve Cinema for Peace” ödülüne layık görülen Schmerberg, 2012 yılında “Almanya’nın Yaratıcılık Lideri” seçildi.

17 Şubat Pazartesi, 19:00, Beyoğu Fitaş Cinemaximum

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında film gösterimi

17 Şubat Pazartesi, 21:00, İstanbul Modern Restoran

Film Partisi: Todd Edwards – Warm Up: Kaan Düzarat

18 Şubat Salı, 16:00, Salt Beyoğlu

!f Music & RBMA Sunar: Todd Edwards’la Bir Sohbet: 90’lardan bugüne house müzik ve bir müzik türünü yeniden şekillendirmek

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com