Nicole Kidman “Grace of Monaco”yla yeni ödüllere aday

kidman-grace-monaco-compare

Monaco Prensesi Grace Kelly’i Nicole Kidman canlandırıyor. 30 milyon dolar bütçeli “Grace of Monaco” 2014 Cannes Film Festivali’nde gün ışığına çıkacak. 

Grace Kelly rolüyle yeni ödüller kazanması beklenen Nicole Kidman’nın oynadığı “Grace of Monaco”da 1961 ile 1962 yılları eksen alınıyor. Filmde hem dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’ün (Fransız Ordusu’nun Monaco’yu işgal edeceği) tehdidi, hem de Grace Kelly’nin evliliğinin yaşadığı sarsıntılar konu ediliyor.

“Grace of Monaco”nun Kuzey Amerika dağıtımını Hollywood’un en etkili kişilerinden Harvey Weinstein’a (Efsaneleşmiş Miramax Film Şirketini kuran kardeşlerden biri) ait The Weinstein Company (TWC) üstleniyor. The Weinstein Company en iyi tanıtım kampanyalarını düzenleyerek, en seçkin ödülleri temsil ettiği filmlere kazandırmasıyla ün kazanmış bulunuyor.

“Grace of Monaco”da canlandırılan karakterler arasında kumarhane ve otelleriyle ünlü Monaco prensliğine para akıtan/yatıran,bu minik prensliğin sponsoru olan, İzmir doğumlu, büyük İzmir yangınından(1922) sonra yurt dışına giden Yunan milyarder Aristotle Onassis(1906-75) ile onun sevgilisi opera şarkıcısı Maria Callas da(1923-77) var.

“Grace of Monaco”nun bir diğer karakteri Grace Kelly’i “Rear Window-Arka Pencere”(1954) adlı filminde oynatan, “Marnie-Hırsız Kız”(1964) adlı filmiyle de sinemaya döndürmeye çalışan ve bu konuda büyük mücadele veren yönetmen Alfred Hitchcock(1899-1980).

“Grace of Monaco”nun yıldızları arasında İngiltere’nin en seçkin oyuncularından Derek Jacobi’de bulunuyor. Jacobi’nin rol aldığı yapımlar arasında “I, Claudius-Ben,Claudius ”(1976’nın efsaneleşmiş TV dizisi), “Inside the Third Reich”(1982; Jacobi bu TV filminde Adolf Hitler rolündeydi) ve ikisi de yılın en iyi filmi dalında Oscar ödülü kazanan “Gladiator”(2000) ile “The King’s Speech-Zoraki Kral” da (2010) var.

“Grace of Monaco”nun yönetmeni şarkıcı Edith Piaf’ın(1915-63) fırtınalı yaşamını konu alan “La vie en rose-Kaldırım Serçesi” adlı filmi makyaj ve en iyi kadın oyuncu (Marion Cotillard) Oscar’larını kazanan, kostüm dalında da Oscar ödülüne aday olan yönetmen Olivier Dahan.

“Grace of Monaco”da hangi oyuncu kimi canlandırıyor:

* Grace Kelly’nin eşi Prens Rainer’ı Tim Roth canlandırıyor.

* İflasın eşiğine gelen küçük/minyatür prensliğin imdadına yetişen Yunan milyarder Aristotle Onassis rolünde Robert Lindsay.

* Onassis’le evlenme hayalleri kuran, Opera şarkıcısı Maria Callas rolünde Paz Vega.

* Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle rolünde Andre Penvern

* Grace Kelly’nin terzisi rolünde Pascaline Crevecoeur.

* Film Yönetmeni Alfred Hitchcock rolünde Roger Ashton-Griffits.

*1961 ile 1969 arasında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı görevini üstlenen Robert McNamara (1916-2009) rolünde Philip Delancy.

Oscar ödüllü ve iki Altın Küreli oyuncu Grace Kelly

İçine kapanıklığı ve soğukkanlılığıyla ünlü Grace Kelly (1.69 boyundaydı) 18 Nisan 1956’da Prens Rainer ile evlenerek Monaco Prensesi ünvanını elde etti.

Bu evlilikten üç çocuğu oldu: Caroline (1957 doğumlu), Albert (1958 doğumlu) ve Stephanie (1965 doğumlu). Grace Kelly’nin yaşam öyküsünü yazanlara göre özel hayatı her zaman biraz fazla özenle korundu.

Grace Kelly, 13 Eylül 1982’de trafik kazası geçirdi. Bu kazada sayısız kemiği kırılmıştı. Kaldırıldığı Prenses Grace Kelly Hastahanesi’nde hayat destek sistemine bağlandı, ama ailesi, onun kendine gelme umudu olmadığını öğrenince hayat destek sisteminin kesilmesini istedi.

14 Eylül saat 22.30’da beyin kanamasından vefat etti. Kelly ölümüne yol açan trafik kazasında 17 yaşındaki kızı Stephanie’yle aynı otomobildeydi ve bu korkunç kazada Stephanie hayatta kalmayı başardı.

Grace Kelly’nin Oscar ödülünü kazandığı film Türkiye’de “Taşra Kızı” adıyla gösterildi

Sadece 11 film çeviren Grace Kelly’nin Oscar ödülünü kazandığı film ise ülkemizde “Taşra Kızı” adıyla gösterilen “The Country Girl”dür(1954).

Grace Kelly’nin Oscar ödülündeki rakipleri Judy Garland (“A Star is Born”; Türkiye’de “Bir Yıldız Doğuyor” adıyla gösterildi), Audrey Hepburn (“Sabrina”; Türkiye sinemalarında özgün adıyla gösterildi), Jane Wyman (“Magnificent Obsession”; Türkiye’de “Mukaddes Azap” adıyla gösterildi) ve Dorothy Dandridge’di (“Carmen Jones”; Türkiye sinemalarındaki gösterim adı “Siyah Karmen”di).

Grace Kelly,“Taşra Kızı”yla Altın Küre elde etmiş, 1953’ün filmi “Mogambo”yla ilk Altın Küre ödülünü almış ve Oscar’a aday gösterilmişti.

Not: Not: Ben Stiller’ın Fransa şubesi olarak da tanınan Fas Yahudisi kökenli ünlü oyuncu Gad Elmaleh ile Grace Kelly’nin torunu Charlotte’un (1986  doğumlu) 17 Aralık 2013’te Raphael adında bir çocukları dünyaya geldi.  

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com