Özel olmak mı, özgür olmak mı, yaşsız olmak mı?

american-beauty003

Greg Fong, Sean Monahan,Chris Sherron, Emily Segal ve Dena Yago’nun kurucusu olduğu New York temelli trend “tahmincisi” K-HOLE ekibi ilgi çekici bir rapor sunuyor: “Youth Mode: The Death of Age/Gençlik Modu: Yaşlanmanın Ölümü”. Sizin için özetledik.

Yukarıdaki kışkırtıcı soruya, ‘hepsi’ yanıtını vereceğinize hiç kuşku yok. Ancak trend’ler buna izin vermiyor, üzgünüz. Birinden biri olabilirsiniz. Daha doğrusu, K-HOLE’un yaptığı araştırma sonucunda, insanların sosyal yaşamlarının bugün aldığı şekil doğrultusunda, “Gençlik Modu”nda yaşamak istediklerini ortaya koyuyor. (Bu inceleme raporunun, bizim de büyük şehirlerde nasibini aldığımız batılı yaklaşımla yapıldığını eklemeye gerek yok elbette.)

Kendi ortamınızda sürdürülebilir nitelikte özel olmanız mümkün ancak internet ve globalleşme bilinirlik şehvetinizi ve havanızı söndürüyor. Neticede herhangi bir videonuz virale “düştüğünde”, beğenilme arzunuz Obama veya aynı ölçekte ünlü birinden farklı değil…

Yaş mevzusu ise son zamanlarda sosyal beklentiler paketleriyle önümüze geliyor. Boomerang kuşağı aile evine geri döndüğünde ebeveyn evlerindeki emeklilik durumu da askıya alınıyor. Sosyal beklentiler çeşitleniyor ve yaşlanmak ortadan kalkmaya yüz tutuyor. Teknolojiden ürkmeyen yeni model aileler de örneğin Candy Crush bağımlısı olup çıkabiliyor.

Demografi de öldüğüne göre, pazarlamacıların yatırım yapacağı yeni bir kuşağa ihtiyacı var. Peki hangi kuşak? Kuşaklar bu kadar ayrışmazken, markalar hedef kitlesine isabet etmekte çaresizliğe düşerken, yeni kuşak orada duruyor. Adı da yaşsız gençlik ve ölümüne eşitlik istiyor.

Gençlik denen şey artık bir ruh hali, bir tavır, yapacak bir şey yok. “Gençlik Modu”nda yaşıyoruz. Ne zaman ki, Kevin Spacey American Beauty’de ölümcül bir çekicilikte ot içti, o zaman yaşlanmak bitti belki de. Takım elbise kravat insanı olmadan öncesine geri dönmek kolay değildi elbet; Specey’nin karakteri de becerikli olamadı zaten ama olay çözüldü; “gençlik modu”nda olmak durmaksızın gençmiş gibi davranmak değildi, her yaşta genç olmaktı. Gençlik bir süreç değildi ama yaşlanmak tam da buydu, “Genç Mod”da olmak ise sizi sonsuz yapıyordu…

Müthiş raporun tamamını okumak için tıklayın.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com