+18 ve genel izleyici arasında Freddie Mercury

freddie-mercury-and-friend-600x600

Öyle mi yazılmalı, böyle mi yazılmalı tartışmaları arasında Freddie Mercury ve Hugh Hefner biyografileri efsanevi isim Peter Morgan tarafından senaryolaştırılıyor. İşte ünlü senaristin cephesinde arka planda dönenler…

“Frost/Nixon” ve “Queen-Kraliçe” adlı filmlerle iki kez Oscar adaylığı kazanan, “Kraliçe”yle Altın Küre ödülüne ulaşan, altı çocuk sahibi, efsaneleşmiş senaryo yazarı Peter Morgan AIDS hastalığından ölen kedi sevgisiyle ünlü biseksüel rock yıldızı Freddie Mercury ve Queen biyografisi üzerinde çalışıyor.

Morgan’ın üzerinde çalıştığı bir diğer senaryoysa, Warner Bros için çekilecek Playboy Dergisi kurucusu Hugh Hefner’i konu alan proje. Bu filmi ise “Shanghai Knights – Şangay Şövalyeleri”yle tanınan David Dobkin’in yönetmesi bekleniyor.

Hustler’ın kurucusu Larry Flynt, “Amadeus” ve “One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu”yla iki kez yönetmen Oscar’ını kazanan Milos Forman’ın “The People vs. Larry Flynt – Larry Flynt: Skandalın İsmi” adlı filmine konu olmuştu.

Freddie Mercury ve Queen Biyografisi

Morgan’ı Freddie Mercury ve Queen’i konu alan senaryoda zorlayan ise Queen’in yaşayan üyelerinin her şeyin olduğu gibi anlatılmasına şiddetle karşı çıkmaları (senaryodaki otosansür talepleri).

Queen üyeleri bu talepleriyle filmde Mercury’i canlandırması beklenen Sacha Baron Cohen’i (“Borat”, “Brüno”, “The Dictator”) bezdirerek bu projeden ayrılmasına neden olmuştu. Cohen bu filmin yetişkinler için (18 yaşından büyükler için) olmasından yanaydı. Queen üyeleri ise projenin çocukların ve gençlerin de seyredebileceği bir niteliğe (genel izleyici kitlesini kapsamasını) sahip olmasını istedi.

Bu biyografiden ayrılan bir başka kişiyse “The King’s Speech-Zoraki Kral” ve “Les Miserables-Sefiller” adlı filmleri toplam 7 Oscar kazanan yönetmen Tom Hooper oldu.

Yeni kadrodaysa Freddie Mercury rolünde Ben Whishaw (“Koku: Bir Katilin Hikayesi”, “Skyfall” ve “Cloud Atlas-Bulut Atlası”), yönetmen olarak ise Dexter Fletcher var.

“Zafere Hücum” İki Dalda Altın Küre Adayı

Morgan’ın son çalışmalarından “Zafere Hücum” 12 Ocak 2014’te sahiplerini bulacak olan 71. Altın Küre ödüllerinde yılın en iyi dram filmi ve yardımcı erkek oyuncusu (Daniel Brühl/Niki Lauda rolüyle) adaylık elde etti.

Dünya çapında 758 milyon dolar hasılat elde eden “Da Vinci Şifresi”nin yönetmeni olmasına ve “A Beautiful Mind-Akıl Oyunları”yla yapımcı- yönetmen dallarında iki Oscar heykelciği kazanmasına rağmen Ron Howard’ın yönettiği “Zafere Hücum”u finanse etmeyi tüm büyük Amerikan film stüdyoları reddetmişti. Sonuçta 38 milyon dolarlık yapım bütçesi Avrupa’daki küçük şirketlerden bulundu…

Ron Howard büyük bütçeli Amerikan filmlerinin aksine kısıtlı bir sürede çekimleri gerçekleştirilen bu filmiyle ilgili yaptığı açıklamalarda Altın Küre ve Oscarlar için harcayabilecekleri bir tanıtım-reklam bütçeleri olmadığını da söylüyor. “Zafere Hücum”un kadrosunda Oscar ödüllü besteci Hans Zimmer ile sekiz Oscarlı “Slumdog Millionaire-Milyoner”le Oscar heykelciğine ulaşan görüntü yönetmeni Anthony Dod Mantle’da bulunuyor.

Peter Morgan bu filmin senaryosunu yazarken Formüla 1 yarışçılarından Niki Lauda’yla Viyana’da uzun söyleşiler yaparak dönem hakkında ayrıntılı bilgiler toplamış.

Dünya sinemalarında 90 milyon dolar hasılat elde eden “Zafere Hücum” Türkiye sinemalarında 37 bin 611 kişiye ulaşmış.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com