Yönetmen Ali Özgentürk’ün ‘Çıplak’ filmi SALT Galata’da

Ciplak_01

Ali Özgentürk’ün arşivinin SALT Araştırma korumasına aktarılması vesilesiyle 11 Şubat Salı akşamı 20.00’de SALT Galata’da, yönetmenin 1993 yapımı Çıplak filminin gösterimi yapılacak.

Film, tanışık iki çiftin çıplaklığın gizli tarihinde yaptıkları yolculuğun hikâyesidir. İki kadın, kocalarından gizli olarak bir sanat akademisinde çıplak modellik yapmaya başlar. Ancak eşlerin durumu öğrenmesi uzun sürmez. Öfkeli kocalar önce karılarını öldürmek isteseler de, bunu yapmazlar. Verdikleri mücadele sonucunda dördü birden aynı noktada buluşacaktır.

“Benim için Antalya 93’ün en heyecan verici filmi, Ali Özgentürk’ün Çıplak’ı oldu. Bu filmi pek sevdim. Neydi bu gerçeküstücü dokunuşlarla donatılmış kendine özgü film? Sanat dediğimiz şeyle sokaktaki adam arasındaki kapanmaz çelişkinin öyküsü mü? Resim sanatı üzerine bir düşünce mi? Çıplak, kuşkusuz Antalya jürisi tarafından layık olduğu değeri bulamamış olsa da, gösterildiğinde görülmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken ilginç bir çaba, yenilikçi ve atılgan bir sinema örneği.” Atilla Dorsay, Antrakt

Gösterim: Çıplak 11 Şubat, 20.00 SALT Galata, Oditoryum

Ali Özgentürk Çıplak (1993) 93 dakika Türkçe; altyazısız

Görsel: Çıplak (1993) filminden bir kare

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com