“Genel kültür gelişirken zihinler şişiyor”

rolakosta-cutmag

Hünerlerini mecra ayırt etmeden gösteren, mottosu her daim öğrenmek ve gelişmek olan Rolakosta, “Haftanın Yerli Tasarım Ajansı”nın bu haftaki konuğu. En taze projeleri ise Babylon’un yeni web sitesi. 

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

Kısa zaman önce iki görsel iletişim tasarımcı ortak Kaan Fıçıcı ve Bilgin Özkan tarafından kurulan Rolakosta bir iletişim tasarımı ofisi. Kısaca Rolakosta mecra seçmiyor ve yeteneklerini her alanda kullanmaktan mutlu oluyor; sadeliğe ve iyi düşünülmüş tasarıma inanıyor; bünyesindeki tasarımcılara oyun alanları açmayı seviyor ve gelişime yürekten inanıyor. Aynı zamanda, gelişirken müşterileri de geliştirmeyi mesele edindik diyebiliriz.

Zaaflarınız?

Birçok tasarımcı gibi bizim de iyi tasarlanmış, iyi düşünülmüş her ürüne karşı zaafımız var. Bu zaaf yüzünden kitaplar, dergiler, flyer’lar, posterler birikiyor, oyuncaklar alınıyor, telefonlar uygulamalar ile doluyor, bookmark’lar taşıyor… Genel kültür gelişirken, maalesef zihinler şişiyor.

Altını çizmek istedikleriniz?

Güncel problemlere çözümler üreten, iç iletişimi daha kuvvetli ve söz sahibi bir tasarım kültürüne ihtiyaç duyuyoruz.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

“Everything is a remix” bakış açısını inkar edemeyiz. Fikir tarafında en üretken anlarımız diğer projeleri incelerken olabiliyor. İnternet, sergiler, filmler, kitaplar, dergiler ve sohbetler hep zihni tetikliyor. Bu sebeple aklımıza gelenleri düzenli tutabilmek ve unutmamak için araçlar kullanıyoruz. Bir de üretim tarafındaki ilham var, hani şu hemen bilgisayar başına geçip sizi çalışmaya sevk eden cinsten olan. Sanırım üzerinde çalıştığınız projeyi ne kadar çok seviyorsanız, bu da doğru orantıda artıyor.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Zamanla üzerine kendinizi geliştirdiğiniz bir mevzu. Her yaratıcı dimağın yaşadığı o ilk evreleri haliyle bizler de yaşadık; akla gelen her fikri üretmeye kalkmak, nasıl tartacağını bilememek, müşterilerle veya yatırımcılarla gereksiz tartışmalara girmek… Artık bir fikri dillendirmeden önce geçmesi gereken kimi sınavlar olduğunu iyi biliyoruz. Biraz da kriterlerimiz üzerine kafa yoruyoruz; bir fikri Rolakosta için değerli kılan nedir, onu bulmaya çalışıyoruz.

Kahramanlarınız?

Eskilerden 2Advanced’ın görsel tasarım dili, HiReS!’ in interaktif hikayeleri ve Shynola’nın da ‘motion graphics’ becerileri bize çok ilham vermiştir. Üstadlardan Dieter Rams’ın manifestosu ve Esen Karol’un dersleri bize çok şey katmıştır. Büyük ekiplerden IDEO ve Frog’un bilgeliği, R/GA’in de yaratıcılığı bizi hep kıskandırmıştır.

Hangi müşteri gelsin?

Her müşteri gelsin ama hangisi kalsın derseniz, yeni attığı emaili telefon ekranında gördüğümüz anda bizi heyecanlandırmayı başaran müşteri kalsın deriz.

Hangi müşteri gelmesin?

Bu durumda hiç email atmayacak müşteri kesinlikle gelmesin.

Müşterileriniz?

Pozitif grubuna kurumsal tarafta ve festival projelerinde destek oluyoruz. Çok taze babylon.com.tr’yi birlikte yeniledik. Management Centre Turkey ile Pazarlama Zirvesi ve İnsan Kaynakları Zirvesi’nde birlikte çalışıyoruz; zirvelerin mobil sponsoruyuz. Red Bull ve Greenpeace gibi markalara proje bazlı destek veriyoruz. Kaliteli görsel tasarım talebinde bulunan bir sürü irili ufaklı yerel markamız var. Ayrıca hayata geçmesi gerektiğini düşündüğümüz fikirleri de uygun gördüğümüz markalara sunmaktan çekinmiyoruz.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

Şu sıralar VICE’ın belgeselleri, The Creators Project’in proje arşivi, swissmiss.com’un ‘coolhunting’i, alistapart.com ve html5rocks.com’un da makaleleri.

Sizden sonra kime yer verelim?

Görsel tasarımda Aerovisual, ürün tasarımında Ham, içerik üretiminde Grizine .

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com