Filmmor tartışma başlasın diyor!

catherine-breillat_scalewidth_630

14 Mart’ta İstanbul’da başlayacak 12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali çağdaş sinemanın en tartışmalı ve cüretkar yönetmenlerinden biri olan Catherine Breillat’yı altı filmiyle konuk ediyor.

Yazar, romancı Catherine Breillat sadece Fransız sinemasının değil, günümüz sinemasında en çok tartışılan, en ayrıksı isimlerden biri. “Erkeklerin röntgenci hazzına sunulan kadın bedenleri”yle neredeyse yüz yılını geçirmiş konformist sinema geleneğini alt üst etmezden çok önce, yazarlık kariyerine başlayan Breillat’nın 17 yaşındayken yazdığı ilk romanı “L’homme facile” (Hafifmeşrep Erkek), çıkar çıkmaz +18 etiketi aldı.

Breillat sinemaya 1972 yılında Bertolucci’nin Paris’te Son Tango filminde oynayarak girdi. 1975’te ise kendi romanı Soupirail’i (Bodrum penceresi) Une vraie jeune fille (Gerçek bir kız) adıyla sinemaya uyarladı. Filmin seyirciyle buluşabilmesi 2000 yılında mümkün oldu.

Filmlerinin birçoğu yasaklanan veya 18+ olarak sınıflandırılan Breillat, kadın cinselliğini görsel haz nesnesi olmaktan çıkarıp tabuları ve alışkanlıkları yerle bir ediyor. Provokatif sinema dilini kurmada en olmadık yöntemleri deniyor. İki filminde gerçek bir porno yıldızına rol verdi, ünlü bir dolandırıcıyı bir filmine dâhil etmesi yapımcısı tarafından engellendi.

Sanatçıların ‘gösterilebilir’ olmayan imgeleri gösterme zorunluluğu olduğuna inanan Breillat’nın, sarsıcı, sert sinema dilinin seveni kadar sevmeyeni de var. Her durumda, sanatın, sinemanın sınırlarını bu denli zorlaması, kadınların sınırsız, kuralsız yaratıcılık serüvenine gözü kara cesaretin eklemlenebileceğine güzel bir örnek.

www.filmmor.org

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com