Güneşi gökte bulamayanlara hap çıktı

VaulotDyevre_RogetTator_BoraBora1s VaulotDyevre_RogetTator_BoraBora2s VaulotDyevre_RogetTator_BoraBora3s

Güneş ışığı hapları, en güneşli adaların ışığını evinize getiriyor. En azından fikir ve dikkat çekici bir proje olarak…

Bizim memlekette mood’lar güneşsizlikten inip çıkmıyor ama bazı ülkelerde öyle. Kış aylarında, hatta bütün bir yıl güneşsizlikten yakınan bu ülkelerde depresyon, matlık ve yorgunluk hissi hasıl oluyor.

Bütün bu emarelere son versin diye tasarlanan Vaulot&Dyèvre imzalı güneş depolu “haplar”, Maldivler’in, Haiti’nin, Bahamalar’ın, BoraBora’nın güneşini baş ucunuza getiriyor.

Örneğin BoraBora hapının prospektüsü şöyle:

Mutsuzluk, sönük cilt, cansız görünüm, depresyona eğilim! Belli ki güneşten yoksunsunuz. Kelvin Lumen*’in farklı seçeneklerdeki destekleyicileri ihtiyacınız olan canlılığı geri getiriyor. Sunset Laboratories, Borabora’dan Maldivler’e, Haiti’den Bahamalar’a uzanan güneş seçenekleriyle tüm eczanelerde. Kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun. Günlük doz ölçüsünü aşmayın. Solar destekleyiciler doğal güneşin yerine geçmez…

Bütün bunlar ne demek peki? Şöyle, 2011’de Lyon Festival of Lights çerçevesinde gerçekleştirilen MINIFLUX sergisi kapsamında Roger Tator Gallery’de yer alan bu dikkat çekici proje, şimdi de 9 Mart’a kadar devam eden Vitra Design Museum’daki (Weil am Rhein/Almanya)  Lightopia sergisinde yer alıyor. 

* Kelvin (K): Bir sıcaklık ölçüsü birimi olan kelvin (0 K (kelvin) yaklaşık -273 C (derece) ye eşittir), aydınlatmada ışık kaynaklarının renk sıcaklığını ifade etmede kullanılır. Lümen (lm): Işık akısı birimidir. Işık akısı;bir ışık kaynağının birim zamanda yaydığı toplam ışık miktarını verir. Işık akısı insan gözünün ışık hassasiyetine bağlıdır.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com