Sevgililer Günü’nde direnişin sesleri

Anarchic Harmony

!f İstanbul bugün, Gezi Parkı’nın etrafında dolaşan gençlerin filmi Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda, topraklarını ve sularını HES’lere kaptırmak istemeyen insanların mücadelelerinin anlatıldığı Kurtarılmış Bölge, yönetmenlerinin de katılımıyla Cinemaximum Fitaş’da!

Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda, amatör bir ruhla, basit kameralarla, bazen ters ışıkla, ama her zaman tam samimiyetle Gezi Parkı’nın etrafında dolaşan gençlerin filmi.

Gençler ‘90 kuşağından, konuştukları insanlar ise Gezi Parkı’nda sanki kozalarından yeni çıkmış arkadaşları ve onların anne-babaları. Bazen evleri, oturma odalarındaki kanepeleri ziyaret ediyoruz.

Gecelerini ve gündüzlerini parkta geçirmekte olan gençler, yanlarında anne-babaları ya da büyükanneleri, en korktukları anları, en güldükleri sloganları, anladıklarını ve anlamadıklarını anlatıyorlar.

17:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yaratıcıları Albina Özden, Ayris Alptekin, Fehime Seven, Nazlı Bulum, Sefa Tokgöz de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

Bugünün diğer mesele filmleri ise şöyle: 

BAŞKA Bİ KUMPANYA Hilton Lacerda’nın Gramado ve Rio de Janeiro film festivallerinde ödüllere boğulan, Brezilya askeri darbesi döneminde sahneye çıkma cesareti göstermiş avangart bir kumpanyanın hikâyesine odaklanan Tattoo/Dövme, 13:00’te Cinemaximum Fitaş 4’te.

DOĞA ANANIN BEREKETLİ DÖNGÜSÜNÜN BİR PARÇASI MI, YOKSA?… Topraklarını ve sularını HES’lere kaptırmak istemeyen insanların mücadelelerinin anlatıldığı Kamilet, Loç Vadisi, Suyun Gözü, Derelerin Kardeşliği filmlerinden oluşan seçki Kurtarılmış Bölge? 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te. Gösterime seçkideki filmlerin yönetmenleri İlkay Nişancı, Berkay Kuyzu, Rüya Arzu Köksal katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak. 

HATIRLAMAK VE ANLATMAK İÇİN ŞEHRE BAK 2013 yılı boyunca Türkiye’nin doğusunda ve batısında; Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençler, bu şehirlerin geçmişinden ve bugününden hikâyelere fotoğraf ve video aracılığıyla ‘bak’tılar. BAK Projesi kapsamında üretilen 11 çalışma arasından Dengên Bajêr (‘Şehrin Sesleri’) (11’)ve Bir Dağın Başı (18’) isimli iki kısa belgesel ve ‘Hatırla’ isimli bir fotoğraf çalışmasının sunulacağı bu etkinlikte, çoğu birbirlerinin şehirlerini ilk kez gören bu gençler ve onlara bu süreçte farklı alanlarda rehberlik eden ekipten Berke Baş, İrem İnceoğlu ve Serdar Darendeliler birlikte yer alacak. 16:00’da SALT Beyoğlu’da.

DÜNYANIN VAROLUŞU KADAR ESKİ İnsanların çalışmak zorunda olma olgusuyla, çalışma ortamlarıyla kurduğu ilişkiye; tekrar edilen hareketlerin ortasındaki komik ve çoğu zaman akıl kurcalayıcı bağlantılara her şeyin elektronikleştiği bir çağda yeniden göz atmayı öneriyor Denis Côté, neşeyi de yanımızdan eksik etmeden. Joy of Man’s Desiring/Arzulamanın Zevki, nesneleri anlamlarından uzaklaştırmadan, şeylerin ve ifade ettiklerinin kalbine doğru bir yolculuk bu aslında, bir düşünme ve kendimizi tanıma egzersizi aynı zamanda. 17:00’de Cinemaximum Budak’ta.

DIVINE’I HATIRLAMAK Jeffrey Schwarz’ın yönettiği, John Waters’ın fetiş oyuncusu Divine’ın, Baltimore’daki çok az bilinen ilk gençlik günlerinden kült bir süperstar oluşuna kadarki hayatını anlatan I am Divine/Ben Divine, 19:30’da Cinemaximum İstinyePark’ta.

İNSANLIK HASTA, HEM DE ÇOK HASTA Joseph Conrad’ın meşhur romanı ‘Karanlığın Yüreği’nde, Kongo ormanlarının derinliklerinde kendini kaybeden Kurtz’u tüm insanlık için bir metafor olarak okuyabilir miyiz? Bu, yıllardır tartışılan çetrefil bir konu ve görünen o ki, genç yönetmen Nik Fackler bunu düşünmektense test etmeyi seçmiş. Sick Birds Die Easy/Hasta Kuşlar Çabuk Ölür’de Fackler ve arkadaşları Gabon cangılında, uyuşturucu bağımlılığını iyileştirdiği ve insanda ruhsal bir dönüşüm yarattığı söylenen Iboga bitkisinin peşinde bir maceraya atılıyorlar. 22.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

GECEYARISI SİNEMASI SEVENLERE Koroshiya, Gokudô sengokushi: Fudô/Ölümcül Oyunlar, Audition/Ölüm Provası gibi filmleriyle Türkiye’de de sıkı takipçiler yaratan, janrlar arasında dolaşmayı seven ve şiddeti sunmak konusunda hiç de çekimser davranmayan ünlü Japon yönetmen Takashi Miike’nin son filmi The Mole Song: Undercover Agent Reiji/Köstebek Şarkısı: Gizli Ajan Reiji, 00:15’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com