“Çirkinliğe karşı mücadele ediyoruz”

emre parlak

Haftanın Yerli Tasarım Ajansı’nın sorularını askere gitmeden hemen önce Fevkalade’nin ortaklarından Emre Parlak tüm samimiyetiyle cevapladı. Şimdilerde olduça ses getiren, çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne ve babaya odaklanarak, cesur ve ilham veren ebeveynlerin hikayelerini seyirciye taşıyan uzun metraj belgeseli “Benim Çocuğum” filminin afiş, kimlik ve web tasarımından da onlar sorumlu.

Afiş tasarımından yayın tasarımına,mekan grafiği tasarımından kurum kimliği tasarımına uzanan alanlarda hizmet veren İstanbul merkezli tasarım ofisi Fevkalade, üniversitelerde ve çeşitli organizasyonlarda meslek pratiği üzerine yaptığı konuşmalarla da kendinden söz ettiriyor.

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

Maketler ve legolarla çevrili çocukluğum, sonrasında mimar olma isteği, mühendisliğe giriş, çıkış ve tasarımcı olma yolculuğu ile devam ediyor. Hayallerimi, inandıklarımı gerçekleştirmeye çalışıyorum. Hep eksik olduğumu düşünüp, daha iyisinin olabileceğine, söylenmek yerine yapmanın, adım atmanın önemine inanıyorum. Bir şekilde istediğimiz şeyleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Massimo Vignelli’nin de dediği gibi çirkinliğe karşı mücadele ediyoruz. Bunu Fevkalade adındaki şirketimizle ortağım Deniz Cem Önduygu ile 2009’dan beri sürdürüyoruz. Ara sıra yenildiğimizi düşünüyoruz, cephanemiz bitiyor ama hiç beklemediğimiz anlarda destek kuvvetleri geliyor (askere gitmenin verdiği psikolojiyle yazıyorum:).

Zaaflarınız?

Çok detaycı ve takıntılı olmak, bazen yorucu, bazen bizi biz yapan şey. İşe olan duygusal bağlılıklar. Grid sistemine bağlı, onu çok seven biri olarak gridsiz, kaotik bir düzenin içinde olmak. Kafamızda sürekli problem çözümleriyle yaşamak. Şu anı ötelemek. Zamansızlık.

Altını çizmek istedikleriniz?

Tüm zorluklara rağmen sevdiğimiz işi yapmanın verdiği haz. İşi iş olarak görmemek. Bitip gitsin dememek. Detaylara önem vermek.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Bilinçaltını beslediğimiz odalar, birbirleriyle konuşuyorlar, probleme göre çözüm üretmek için işbirliği yapıyorlar, bak ben de bu var diye bağırıyorlar bazen. Bazen kapıları açan olmuyor hiç. Arayı iyi tutmak lazım.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Olması gerektiği düşünülen. İlhamdan sonra gidip oturduğumuz diğer oda. Ferah, deniz manzaralı.

Kahramanlarınız?

Etrafımızda bizi biz yapan her şey. Bizi düşünen, arkamızdan ağlayan, sinirlenen, söylenen ama unutmayan, düşünen. Geometriye tutkuyla bağlanmamı sağlayan Kemal hocam, mühendislik okurken oradan uzaklaşmamı, nefes almamı sağlayan resim hocam, bu yolu çizmemde etkisi olan herkes.

Hangi müşteri gelsin?

Ne yapmak istediğini bilen, vizyonlu, bize, bu işi çözeceğimize inanan, güvenen müşteriler.

Hangi müşteri gelmesin?

Gelenlerin tam tersi olanlar.

Müşterileriniz?

Farklı birçok sektörden kişi ve kurumlar. Sıklıkla kültürel işlerle uğraşanlar.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

Ah Google Reader ah! Sıklıkla Pinterest, Twitter’dan takip ettiğim tasarımcılar, düşünürler, Design Observer, Fast Co Design, Brand New.

Sizden sonra kime yer verelim?

Deniz Cem Önduygu

http://www.fevkalade.net/

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com