“Yılın en yaratıcı müdahalesi” bulundu!

Love&ChangeOdulToreni (7)

!f İstanbul’un merakla beklenen yeni yarışmalı bölümü Aşk ve Başka Bi’ Dünya’da kazanan film belli oldu. Yarışmaya Türkiye’den katılan Koray Kaya filmi Anarşik Armoni, “yılın en yaratıcı müdahalesi” seçildi. Kaya’ya ödülünü ünlü yönetmen Michel Gondry verdi.

İş Bankası Maximum Kart partnerliğiyle düzenlenen 13. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin yeni yarışması Aşk & Başka Bi’ Dünya’nın kazananı belli oldu.

Dün gece Adahan İstanbul Hotel’de yapılan ve Pelin Batu’nun sunuculuğunu yaptığı gecede ödül, Anarşik Armoni filmiyle Koray Kaya’ya gitti. Kaya’ya ödülünü !f İstanbul’un konuğu olarak gelen ünlü Fransız yönetmen Michel Gondry verdi.

Filmleriyle yeni ve açık yollara, yöntemlere ve birlikteliklere işaret eden sinemacıları bir araya getirmeyi amaçlayan Aşk & Başka Bi’Dünya Yarışması, kamerayla dünyayı değiştirmeyi başarmış yönetmenleri İstanbul’da ağırladı ve “yılın en yaratıcı müdahalesini” aradı.

Aşk & Başka Bi’ Dünya’da ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Irak, İngiltere, İsviçre, Mısır, Rusya, Şili ve Türkiye’den toplam 7 filmin yarıştı. Aralarında Jehane Noujaim’in Oscar adayı filmi The Square/Meydan, Mike Lerner ve Maxim Pozdorovkin’in Pussy Riot’ın hikâyesini konu alan Pussy Riot: A Punk Prayer/Pussy Riot: Bir Punk Duası, Riahi Kardeşlerin Everyday Rebellion/Her Gün İsyan’ının da bulunduğu yarışmada jüri, Türkiye’den Koray Kaya’nın Anarşik Armoni adlı belgeselini oy birliğiyle “En İyi Film” seçti.

Latin Amerikan Film Festival’i programlamacısı ve IndieBrazil Film Festivali’nin sanat yönetmeni Sandro Fiorin, Selanik Film Festivali’nin belgesel bölümünün programlamacısı Tanos Stavrapulos ve Türkiye’den şair ve yazar Bejan Matur’dan oluşan jüri, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Festival yönetimini, etkileyici ve güncel olan, Aşk & Başka Bi’ Dünya seçkisinden dolayı kutluyoruz. Bizler, jüri olarak, oy birliği ile; İstanbul’un ruhunu müzik aracılığıyla derinden hissettiren, şehri canlı bir organizma gibi sunan, Anarşik Harmoni filmini ödüllendirmek istiyoruz. Koray Kaya’nın başarısı, şehrin sokaklarından, yapılarından çıkan seslerin atonal dev korosunu toplumsal bir olaya başarıyla bağlamasıdır. Filmin anlatımında, atonal müziğe yaklaşan bir tavrın tercih edilmiş olmasındaki yenilik, kararımızda belirleyici oldu.”

Devrimci besteci, teorisyen Stravinsky ve Schönberg’den cazın kurucularından Buddy Bolden’a, sıradışı bir yaklaşıma sahip olan John Cage’e, İlhan Mimaroğlu’na, Aydın Esen’e, insan algısının sınırlarını genişletmeye cesaret eden sanatçılara odaklanan, çağdaş müziğin algı süreçlerini, öncesi ve şimdisini müzisyenlerle tartışan Anarşik Armoni, Koray Kaya’nın ilk filmi.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com