Expedit’in çiğnenen onurunu kim kurtaracak?

expedit

Evinde IKEA’nın Expedit kitaplığı olmayanların “vurulduğu” zamanlar tarihe karışıyor. Buna karşılık Vinyl koleksiyoncularının baş tacı ettiği bu kült nesnenin onuruyla ilgilenen yok. Şaka bir yana, IKEA ciddi, Expedit’in raf ömrü bitti; yerine Kallax geldi.

Sene başında kokusu gelmişti, internette ise olay son günlerde ayyuka çıktı; IKEA, yere göğe sığdıramadığımız, plak veya kitaplarımızı güvenle teslim ettiğimiz Expedit’i artık üretmeyecekti.

IKEA’nın resmi Facebook sayfası aynen şöyle muştuluyordu haberi: “Ne yazık ki bu tür serilerimiz de ömrünü doldurabiliyor. Yerine “Kallax” geliyor. Bu yeni raf sistemi farklı renk ve eklentilerle benzer özelliklere sahip. Nisan ayından itibaren yeni ürünümüzle ilgili detaylı bilgileri paylaşacağız. Sevgiler, IKEA Facebook Ekibi.”

Expedit’in yerini alan yeni ürün “Kallax” ile ilgili şunlar şimdiden biliniyordu: Doğal ahşap rengi, siyahi kahve, beyaz, açık yeşil, açık pembe, turkuvaz, kırmızı gibi renklerde ve farklı ölçülerde tasarlanmıştı.(147×147 cm, 77×147 cm, 42×147 cm ve 77×77 cm) Fiyatı bilinmiyordu ama daha dayanıklı olduğu iddia ediliyordu.

Tüm dünyada Expedit’in bulunduğu raflar boşaltılırken, bir yandan da, “IKEA Expedit Raflarını Kurtarın” gibi hayran sayfaları açılıyor, özellikle de Vinyl meraklıları bu işe el koyup, protestolarını imza kampanyalarıyla zafere götürme gayretkeşliğine giriyordu. IKEA ise Vinyl koleksiyoncularına seslenerek, “Kallax”ı da seveceklerini orada burada dillendirip duruyordu.

Bütün bunların sonucunda Expedit yeniden üretime girer mi, bilemeyiz ama günlerdir internetin altını üstüne getiren bu haber sosyal medyanın gücü, marka değeri ve sadakati üzerinden de bir hayli konuşulacağı benziyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com