Küçük anlara bozuk bir kutlama

jpeg

Güneş Terkol NON’da 28 Şubat-21 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan 3. solo sergisi Holografik Kayıt’da, oldukları şey için değil başlattıkları için anlamları olan an, obje ve figürleri bir araya getiriyor. İzleyiciyi normalliğinin çaresizliğinde büyüyen his ve görüntüler ile yalnız bırakıyor.

Kumaş, dia, video projeksiyonu, gün ışığı, ses ve gerçek dış mekan aracılığı ile başıboş bir şekilde bırakılan hikayeler bir başlangıcı olmadan başlıyor ve bir bitişi olmadan bitiyor. Terkol, ziyaretçilerin suskun kalmış hikayelerinin kendi kayıtlarında belirmesini hedefliyor. Bu hikayeleri, günlük hayattan kesitlerle, ferahlatıcı bir tehditkarlıkta tek kişilik gerçekliklere dönüşmeye davet ediyor.

Güneş Terkol anlatmıyor, gösteriyor ve bunu yaparken kişisel hafızalardan hızlıca geçmiş anları yavaşlatıyor. Terkol, sıradan anlarda örülen ve birçok farklı yöne akabilen anlatıları Holografik Kayıt’da harmonik yollara yönlendiriyor.

Sanatçının son iki yıldır dünyanın farklı şehirlerinde günlerce ve kilometrelerce yürüyerek fotoğraf makinesi ile biriktirdiği an ve insan koleksiyonu boyut değiştiriyor. Koleksiyon izleyicinin dikkatini, ince oyunlar ile kendi dünyalarında kaybettirmeyi ve bu dikkati yazılmamış kendi günlüklerine çekmeyi amaçlıyor. Terkol kendi üretim sürecini, ziyaretçilerin istem dışı çağrışımlar ile ucu açık küçük hikayeler oluşturmaları için kullanıyor.

Holografik Kayıt, küçük anların büyük resmi nasıl oluşturduğu ve hayatın yörüngesini belirlediği üzerine bozuk bir kutlama.

Güneş Terkol’un katılmış olduğu grup sergileri arasında Sculpture Center, New York, 2013; MAK, Viyana, 2012; Onomatopee, Einhoven, 2012; Istanbul Modern, İstanbul, 2011; OrganHaus, Çongçing, 2010; 2nd Antakya Bienali, Antakya, 2010. Ha Za Vu Zu sanatçı grubu ile: Whitechapel Gallery, Londra, 2013; 10th Lyon Bienali, Lyon, 2009; 10. Baltic Trienali, Vilnius, 2009 yer almaktadır.

Terkol, 2013 yılında ISCP New York sanatçı programına, 2011 yılında Organ Haus, Chongqinq, Çin, 2010 yılında ise Gasworks, Londra konuk sanatçı programılarına katıldı.

Holografik Kayıt 

Açılış 28 Şubat 2014 18:00

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com