Çok “schadenfroh” gördüm seni!

11-untranslatable-words-from-other-cultures_52152bbe65e85_w1500

Gezegenimizde konuşulan bazı dillerde kullanılan birtakım kelimelerin hiçbir tercümesi yapılamıyor. İşte farklı kültürlerin tercüme edilemez 11 kelimesi. 

“Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamten..”gibi bir kelime olduğunu düşünürsek, dünyada bu uzunlukta olmasa da yalnızca kendi dilinde karşılığı olan ve başka dillere ancak uzun cümlelerle tercüme edilebilen nice kelime var.

BBC’de yayınlanan bir makaleye göre, 1000 dil uzmanının çalışmaları neticesinde hazırladıkları listede, İngilizce’ye tercüme edilmesi en zor olan kelimenin, Güney Doğu Kongo’da konuşulan Tshiluba dilindeki ilunga kelimesi olduğu anlaşılmış.

Kelime tam olarak şu anlama geliyormuş: “İlk defasında herhangi bir kötülemeyi affetmeye, ikinci defasında ise tolere etmeye hazır olan, ancak üçüncü defasında asla affedemeyen kişi”.

Bir diğer kelime de bize kalırsa, Almanca’daki “Schadenfroh” kelimesidir. Anlamı ise, insanın bir başka insanın başına gelen kötülükten mutluluk duymasıdır.

Dünyanın en ilham verici “Storytelling” plaftformu iddiası taşıyan Maptia’nın hazırladığı (aşağıda) infografik dikkat çekici. Ancak takipçilerinin yorumlarına bakılırsa, bu infografik çalışması daha çok uzayabilir. İşte eksik olan kelimelerden bazıları:

Pisan Zapra – Time taken for a banana to be eaten. (Malay)

Gigil – The urge to pinch something cute (Fillipino).

Bakku-Shan – A girl who looks beautiful from behind but not front. (Japanese)

Age-otri – To look worse after a hair cut. (Japanes)

Backpfeifengesicht – A face that badly needs to be slapped. (German)

L’Esprit de l’escalier Thinking of a witty comback when it’s too late. (French)

Saudade (Portuguese, Brazil) – the feeling of missing someone (or something) deeply; longing for that moment in the past.

11 Untranslatable Words From Other Cultures

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com