Pardon ama “selfie”n hiç de sanat değil!*

posegrid_bangkok_

Teknolojinin sunduğu geniş olanaklarla insanların kendi fotoğraflarını (selfie) çekip sosyal platformlarda paylaşması olgusu mercek altında. Selfiecity bu konuya baş koymuş vaziyette ve şimdiden neredeyse tehlikeli denecek boyutta bir veriye sahip. 

Fotoğraf çekmek süper kolaylaştıktan sonra yükselişe geçen “selfie” fenomeninin fotoğraf tarihine doğru aktarılmasını, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların teorik olarak ele alınıp incelenmesini iş edinen bir platform var artık: Selfiecity

Peki nedir ve nasıl işler bu Selfiecity diye soracak olursanız, proje şimdilik, New York, Moskova, Berlin, Bangkok ve Sao Paulo şehirlerine odaklanıyor ve bu şehirlerde paylaşılan 3200 Instagram “selfie”sini incelemeye alıyor.

Bu da şu demek, paylaşılan tüm “selfie”lerin ortak özelliklerinden tutun da, çeken kişilerin yaşları, cinsiyetleri, hangi ünlüleri taklit ettikleri, benzerlikleri ya da ayrıştırıcı özelliklerine kadar, tüm bilgileri analiz ediyor ve paha biçilmez bir data oluşturuyor.

Örneğin Moskovo’da yaşayan insanların karakteristik ruh hallerinden, Berlin’de yaşayan bir ergenin poz verme şekline kadar, “selfie”lerin altında yatan sosyolojik ve psikolojik etmenler dahi araştırılarak inceleme altına alınıyor.

Yani Selficity bir nevi “big brother is watching you” görevini üstleniyor da denebilir.

“Sorry, Your Selfie Isn’t Art” Esquire, The Culture Blog, 24 Temmuz, 2103 makalesinden alıntıdır.

 

 

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com