“İnsanları üzmek güldürmekten daha kolay”

paul-burke

Reklam yazarı denen şahıs, her türlü reklam metnini yazar, yazmalıdır da teorik olarak; Paul Burke de reklam yazarı ama radyo spotu dışında kalem oynatmıyor. Her kalem oynattığında ise ödüllü spotlar yazıyor. 

Hayata kamyon şöförü olarak atıldıktan sonra reklam yazarlığına geçen Paul Burke sektörün en çok ödül alan radyo yazarı. Başka herhangi bir konuda kendini işe yaramaz bulan Burke, her ay İngiliz radyo reklamcılığını ödüllendiren ve seçilenleri D&AD Awards yıllığına sokan Aerial Awards‘un da kazananlarından.

D&AD’nin sorduğu sorularda Paul Burke boşlukları doldurmuş; sizin için derledik..

Radyo spotları TV reklamlarından daha iyi çünkü…

Resimler daha iyi.

Radyo reklamı yazmak önemli çünkü…

Sen yazana kadar radyoda bir şey yoktur, dolayısıyla sözcüklerin dikkatle seçilmesi bu mecrada olduğu kadar başka hiçbir mecrada önemli değildir.

Genç kreatiflere tavsiyelerim…

Kendinizi “kreatif” olarak adlandırmayın. Silik tariflerden kaçının; ya art direktörsündür ya da yazar. Eğer bunları yapamıyorsan belki başka bir kariyer planı yapmalısın.

Hangisini kıvırması daha zor; eğlenceli radyo spotu mu yoksa duygulandırıcı olanını mı?

Eğlenceli olanı. Duygusal olanlar daha kolay, özellikle de sosyal sorumlulukla ilgili olanlar. Gerçek hayatta da insanları üzmek, güldürmekten daha kolaydır. Aynısı radyo soptları için de geçerlidir.

30 saniyelik radyo spotu …. ‘dır

Tıkabasa bilgiyle uğraşılacaksa zaman kaybıdır. Özellikle de “kayıt ve şartlar” kısmı ki RACC tarafından öngörülmüş olduğu şaibeli ve “sözümona” “legal” ve hukukçu olmayan müşteriler tarafından üzerinde mutabık olunmuş bir konuyla alakalıysa…

Bugüne kadar yaptığım en iyi spot …

Meksika restoranlar zinciri Chevy’s için olan eski bir Amerikan spotu.

… ile bir radyo seslendirmesi (voiceover) yapmak isterdim.

Bob Geldof ile. Huysuz ve pek çok yönden sevilmeyen ama ilham verici bir insan evladı. O, dünyayı değiştirenlerden; hayırseverlilikle vermeyi hayatımızın bir parçası yapanlardan. Her zaman provokatif olmuştur, her zaman büyülemiştir.

Cingıllar: İyi mi kötü mü?

Genellikle kötü. İyi olduklarında ise harikulade ama harikuladelik az rastlanır bir şey…

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com