Rampa’da Ah! Kosmos hareketi

ahkosmos

aaaaaahhh

Ah! Kosmos, RAMPA İstanbul’da Hatice Güleryüz ve Ergin Çavuşoğlu sergilerinin açılışına özel bir performans sergiliyor. Açılış 1 Mart Cumartesi saat 18:30’da. Sanatçı hızlıca sorularımızı yanıtladı.

Bu tür oluşumları seviyoruz; bir yanda iki kıymetli sanatçı, diğer tarafta onların sergilerinin eşlikçisi, hatta bütünleyicisi müzik. Bu cumartesi Rampa‘da açılacak olan Hatice Güleryüz ve Ergin Çavuşoğlu’nun sergisinde müzikal bir performans sergileyecek olan Ah! Kosmos, nam-ı diğer Başak Günak, son zamanlarda Müzik Hayvanı plak şirketinden çıkan EP’si ve Avrupa dahil pek çok yerde gerçekleşen şovlarıyla da kendinden söz ettiriyor.

Ah Kosmos kimdir, nedir?

Ah! Kosmos (Başak Günak) sesin elektronik halinin bedenler ve duvarlar arasındaki yansımasını ele alan deneysel çalışmalar yürütüyor. 2013 Nisan ayında “Flesh” adlı ilk EP’sini Müzik Hayvanı etiketiyle yayınlayan Ah! Kosmos, canlı performansların dışında çağdaş dans, tiyatro ve mekana özgü işler için kompozisyonlar yapıyor.

Son dönemde yer aldığı festivaller arasında Berlin CTM Festival, Venice ElectroFestival, Arena Theater Festival, Rock’n Coke 2013 ve 18. IKSV Tiyatro Festivali bulunuyor.

Performansın içeriğini biraz anlatabilir misiniz?

Canlı performanslarda parçalarımı bilgisayar, synthesizer ve çeşitli efektler kullanarak performe ediyorum. Görsel kısmında ise Gizem Aksu canlı görsel yaparak bana eşlik ediyor. RAMPA performansında ise Hatice Güleryüz’ün “İleri Sar/Fast Forward” videosu eşliğinde gerçekleşecek performansım.

Hatice Güleryüz bu işinde türcülüğün izleğiyle tarihsel bir zemin sunmuş. Hayvanları görmeye alışık olduğumuz formlar ana öğe olarak kullanılmış.
Bu videoyu izleyip, teorik ve sanatsal arka planını düşününce, işle ilişkilenmek için video’daki keyword’leri kullanarak bir parça yaptım. O yüzden performansa bu işe özel bir parçayla başlayacağım.

Bu performans sizin için ne ifade ediyor?

Görsel ve sesin birbiriyle olan ilişkisi algıyı oldukça değiştiriyor. Farklı hikayeler birbiriyle etkileşime geçiyor. Benim için bu performans parçaların değişen formlarını deneyimleyebilecek bir alan olacak.

http://ahkosmos.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/ahkosmos

Aşağıdaki video Berlin RAW99 performansından / Video: Raw Chicks

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com