“Sihirbaz ya da yönetmen olmak istiyordum”

can buyukberber

Geçen yıl tasarım ajansı Antilop’tan ayrıldıktan sonra sevdiğimiz deyişle “bağımsız göçebeler” sınıfına geçen, çok yönlü görsel sanatçı ve yönetmen Can Büyükberber, kendisiyle çalışma fırsatı bulanlar için bir dijital tasarım gurusu. Sorularımıza dolaysız ve net yanıtlar veren tasarımcıyı tanıyalım.

İzmir’in ikliminin ve özgür havasının insanlarına da sirayet ettiği malum. 1987’de İzmir’de dünyaya gelen Can Büyükberber de bu durumdan nasibini almış olmalı ki bir süredir bağımsız çalışıyor.

Görsel sanatlar, Motion Graphics tasarımı ve canlı Audio/Visual performansı alanlarında başarılı işler üreten Büyükberber hakkında bakın, Ekşi Sözlük neler buyuruyor:

“Küçük yaşına rağmen boyundan büyük işler yapmış, Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu ve Semum gibi filmleri kurtaramamış olsa da, cansiperane savaşarak, compositing, tracking, mattepaint gibi post-production’da yapılabilecek her müdahaleyi yapmış, Ercüneyt Özdemir ve Feridun Düzağaç gibi isimlerin videolarının post prodüksüyonunda şahaneler yaratmış, şahsına münhasır genç insan…”

“Son işleri kişisel portfolyo sitesi www.canbuyukberber.com‘daki keyifli showreel’ından izlenebilecek, kısa zamanda büyük işler başarmış, genç ve yetenekli insan… Türkiye’de bu alanda izlediğim en iyi showreel’lerdan biriydi…”

“İstanbul Bilgi Üniversitesi VCD bölümünün bonservisini alarak renklerine bağladığı, tam burslu çalışan öğrenci, After Effects ve Compositing gurusu. Son iki sene içinde okuldaki sergilere dair elle tutulur neredeyse bütün Compositing işleri de kendisinin ellerinden çıkmadır.”

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

Okuma yazma yüklenmeden önce bilim adamı, sanatçı, sihirbaz ya da yönetmen olmak istiyordum. Yükleme sonrası 20 yıllık bir kafa karışıklığı ardından hepsi olabileceğimi anladım, üzerinde çalışıyorum.

Zaaflarınız?

Mükemmeliyetçilik hayatımın her alanını zorlaştırıyor.

Altını çizmek istedikleriniz?

Tekillik. Bütünlük. Sonsuzluk.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Bunun için beynimin sağ yarım küresini özgür bırakıyorum.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Bunun için beynimin sol yarım küresini zorluyorum.

Kahramanlarınız?

Buckminster Fuller, Robert Anton Wilson, Carl Gustav Jung.

Hangi müşteri gelsin?

Dünya’yı daha iyi bir yere dönüştürdüğüne inanan.

Hangi müşteri gelmesin?

Türümüzün evrimine katkı sağlamayan.

Müşterileriniz?

Son bir yıldır eşe, dosta ve kendime çalışıyorum.

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?
creativeapplications.net
thecreatorsproject.com
synapticstimuli.com
wikipedia.com
kickass.to

Sizden sonra kime yer verelim?
Codemodeon

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com