!f Sundance Senaryo Lab’e başvurular uzatıldı!

20120925141442-Mavi_Dalga_On_Hazirlik_Foto2

!f İstanbul’un Sundance Enstütüsü’yle ortaklaşa yürüttüğü Sundance Senaryo Lab, 9-13 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak. Bugüne dek Mavi Dalga’dan (foto) Kumun Tadı’na pek çok filme senaryo desteği sağlayan atölyeye başvurular 17 Mart’a dek uzatıldı.

!f İstanbul’un dünyanın önde gelen bağımsız sinema kurumu Sundance ile 2011’den beri ortaklaşa yürüttüğü Senaryo Lab, bu yıl 9 – 13 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacak. Atölye için başvurular ise 17 Mart’ta sona eriyor.

Ustaların yolu da bu atölyeden geçti

Ünlü oyuncu ve yönetmen Robert Redford tarafından kurulan Sundance Senaryo Lab, yeni yeteneklerin orijinal film projeleri geliştirebilecekleri ve önde gelen yazarlar ve yönetmenlerle çalışabilecekleri bir ortam yaratmak amacıyla 1981 yılında başladı. Quentin Tarantino’dan Darren Aronofsky’ye, Steven Soderbergh’den Shirin Neshat ve Paul Thomas Anderson’a günümüzün önce gelen yönetmen ve senaristlerinin sinema tarihine geçen projelerinin ilk adımlarını attıkları Sundance Senaryo Lab, 2011’den beri de !f İstanbul kapsamında Türkiyeli dört projeye senaryo danışmanlığı imkânı yaratıyor.

Genç fikirlere senaryo desteği

İstanbul çalışmasına katılan danışmanlar arasında bugüne kadar ünlü İsrailli senarist ve yazar Etgar Keret, I Am Slave/Ben Köleyim, Death of a President/Bir Başkanın Ölümü filmlerinin yönetmeni Gabriel Range, Attenberg’in yönetmeni Athina Rachel Tsangiri, Amreeka/Amrika’nın yönetmeni Cherien Dabis, Hayat Var, Kosmos filmlerinin yönetmeni Reha Erdem ve 9, Ara, Gölgesizler, Ses ve Nar filmlerinin yönetmeni ve senarist Ümit Ünal gibi isimler yer aldı.

Sundance Senaryo Lab’in bugüne dek destek verdiği projeler arasında Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın Mavi Dalga, Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy’ün Babamın Sesi, Aslı Özge’nin Hayatboyu, Melisa Önel’in Kumun Tadı, Erol Mintaş’ın Annemin Şarkısı gibi filmler bulunuyor.

Sundance Senaryo Lab’le ilgili ayrıntılı bilgi için lab@ifistanbul.com adresine yazın.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com