Her kadının kendine ait bir cüzdanı olmasını düşleyen festival başlıyor!

filmmor

Panel, söyleşi ve atölyelerle, İstanbul, Mersin, Adana ve Muğla’da, tüm kadınları dayanışma, direnç ve düşlemeye ve muhakkak kendine ait dolu bir cüzdan edinmeye davet ederek 12. Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor.

Kadınların hakları gibi, bedenlerine, emeklerine de el konmaya devam ediliyor ve bu el koyma zorla, şiddetle sürdürülüyor. Kadınları koca-evlilik mahkûmu olarak gören zihniyetin şiddetle tezahürü, zorla, rızasız erken evlendirmeler yoluyla çocuk istismarı ve tecavüzü, kadın cinayetleri en ağır haliyle sürüyor.

Tüm bu baskı ve şiddeti artıran politik nedenler bir yana kadınlar bu baskıya direndikçe maalesef daha çok şiddetle karşılaşıyor. Her kadın cinayetinin ardında ölümü göze alarak şiddet sarmalı haline gelen o evliliği bitirmeyi, o kocadan boşanmayı, o kocaya, o sevgiliye biat etmemeyi göze alarak direnen bir kadın var! Onlar çoğunlukla tek başlarına, karakola, savcılığa başvursa da koruma-destek alamayan, gazetelerin üçüncü sayfalarında katilin dilinden yazılmış ve maktulü yargılayan haberlerde kalan, adlarını, direnişlerini kimsenin hatırlamadığı, ölesiye direnen kadınlar…

Bu yılki filmlerin kamera arkasında direnen kadınlar var yine. Kadınların Sineması bölümünde son yılların dirençli, umutlu filmleri var.

Bedenimiz Bizimdir bölümünde kadın bedeninin bir iktidar ve savaş alanı olarak görüldüğü bir dünyada “Bedenimiz bizimdir!” diyen filmler, Cins-iyet-ler bölümünde ise cinsiyet ve cinsel kimlikle ilgili ezberleri alt üst eden filmler yer alıyor.

Muhafazakârlığın kadınların bedeni, cinselliği üzerindeki türlü klişe ve kısıtlamalarının karşısına cesur, radikal, ezber bozan filmlerle dikilen Catherine Breillat bu yıl altı filmiyle festivalin konuğu. Festival ayrıca sinema yapmak için çok bedel ödeyerek direnen bir kadın yönetmeni, Bilge Olgaç’ı ölümünün yirminci yılı dolayısıyla üç filmiyle ve minnetle anmak istiyor.

Festivalin ana teması olan bölümün adı Kendine Ait Bir Cüzdan. Kadın emeğinin erkek egemen piyasa-pazar-dünyadaki karşılığı, karşılıksızlığı… Hâlâ tüm dünyada eşit işlerde eşdeğer ücretlendirilmeyen, eğer aile içinde sarf edilirse hiç ücretlendirilmeyen kadın emeği.

On yıl kadınların yarışmaya değil dayanışmaya, yan yana olmaya ihtiyacı var diyerek yarışmasız süren festivalde, Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü ikinci kez var. Sinema yapmak isteyen yolun başındaki kadın sinemacılarla dayanışma, bu yolda yanlarında olma dilekleriyle.

Bu yıl bir de Kaleydoskop var. Pozitif ayrımcılıkla sadece kadın yönetmenlerin filmlerine yer veren festivale, bu yıldan başlayarak her yıl, Kaleydoskop ile bir erkek yönetmen filmiyle beraber konuk olacak. Atölyenin maksadı: Erkekler tarafından yapılan kadınlara bakan filmleri kadınların bakışına teslim edip -mor iğneleri zulada tutarak- filmin yönetmeni ile karşılıklı tartışma olanağı yaratmak…

Bu yıl ilk kez yapılan Kaleydoskop gelecek yıllar da sürecek. Yani, bu daha başlangıç…

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com