İsteseniz de o numaraları yemeyeceksiniz!

1613958_702048946500345_1641871610_n

Geçen gün fragmanından bahsettik, bugün ise filmin yönetmeniyle röportaj yaptık. Yücel Yolcunun anlattıklarına inanamayacak; işin hikmetini öğrenmek, hatta ders almak için 4 Nisan’da koşa koşa “Bırakmak İstiyorum”u izlemeye gideceksiniz..

Önce proje fikri nasıl oluştu, nereden çıktı diye sorsak?

Emre Üstünuçar benim çok eski arkadaşım, yıllardır sigarayı bırakma terapistliği yaptığını biliyordum. Arada sırada konuşuyorduk. Eşi İlknur benim Almanya’dan arkadaşım. Bir gün Emre bizim bu terapinin sinema filmini yapalım demişti. Çok sıcak bakmadım konuya, çünkü insanlar sinemaya ders almaya gitmezler.

Bir reklam setinde neredeyse hepimizin sigara içtiğini fark ettim ve Emre’yi aradım; ‘ben ve ekibim sigaradan kurtulmak için geleceğiz dedim. ‘Abi gelince beni de çeker misin’ diye sordu. Verdiği 6,5 saatlik terapiye görüntü yönetmeni, doll’cu, yapımcı, kuaförümuz vs vs gittik.

Bu seansı çok basit bir kamera ile çektim (bu arada hepimiz sigarayı bıraktık )… Çektiğim seans uzun olduğu için kısaltmak amaçlı montaja soktuk. Montajcımız montajlama sürecinde sigarayı bıraktı. Sonra ince kurgu için Korhan’ı çağırdık, o da sigarayı bıraktı. O noktada artık biliyordum, Emre haklıydı; bununla sinemaya girmek lazımdı. Gerisi çok kolaydı. Yapımcımız Oğuz Peri sigara içtiği için filmi izler izlemez işlediğini kendisi de anladı. Tabii ki hemen bu işe Böcek Film olarak girdi.

Filmin fragmanı dikkat çekici ve zekice hazırlanmış.

Daha önce böyle bir şey yapılmadı da sanırım. Filmin fragmanını Murat yaptı, onun fikri, çok beğendik.

Filmi izleyecek olan sigara bağımlılarını neler bekliyor?

Hemen şunu söyleyeyim; filmde negatif hiçbir şey yok. Bu film korkutarak çalışmıyor; zaten korkarak sigara bırakılabilseydi hiçbir hekim sigara içmezdi.

Belki şöyle düşünmek lazım; ünlü bir illüzyonist bize hayran kaldığımız bir numara yapıyor; her seferinde heyecanla takip ediyoruz. Derken bir anda o hareketi nasıl yaptığını öğreniyoruz. Öğrendiğimiz an ilgimizi kaybederiz. Burada da sigara içen herkes çok esprili bir şekilde sigara tuzağının nasıl çalıştığını görecek, gerisi kendi elinde olmayacak; istese de artık o numarayı yemeyecek.

Yani kesinlikle sigarayı bıraktırır, öyle mi?

Bırakmak isteyen herkes kesinlikle bırakacak !

Böyle bir projede yer almak sizin için nasıl bir deneyim oldu?

Büyük gururla sunduğum bir proje oldu bu iş (film demiyorum). Uzun uzun düşündüm, böyle bir projeye girmeli miyim diye; sonuçta ister istemez bir, bir buçuk yılını veriyor insan. Birkaç gün düşündükten sonra, bu işi mutlaka yapmalıyım dedim, çünkü bizde yıllarca yaptığımız reklam yönetmenliğinin getirdiği ikna gücü var. Onu iyiye kullanmak istedim. Tanrı biz insanları özgür yaratıyor, biz de özgürlüğümüzü tütün endüstrisinin kucağına koyuyoruz (oradan kurtulmak için).

Çocukluğumuzdan bugüne sigaranın bizlere bir şey verdiğine inandırıldık, isteyerek içtiğimize inandırıldık, keyif aldığımıza inandırıldık, konsantrasyona iyi geldiğine ve birçok becerisine inandırıldık. Biz de bu inancımızı her gün çocuklarımız önünde yaşayarak onlara öğretiyoruz. Artık uyanma zamanımız geldi.

Son bir yılda onlarca insan bana ve ekibime ‘Allah razı olsun’ dedi, daha ne isterim?

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com