John Berger, Tilda ve çeşitli biçimler…

ways_of_listening239x150

Paris’te bugün başlayan ve 30 Mart’a kadar devam edecek olan Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde (Festival International De Films Documentaires) John Berger sinemasından pek bilinmeyen filmleri ve 2015’te tamamlanacak olan “Four Seasons In Quincy” projesinin ilk filmi “Dinleme Biçimleri” de yer alıyor. 

Susan Sontag büyük hayranlık duyduğu John Berger hakkında, ‘O sadece ilginç olanı değil, aynı zamanda önemli olanı yazıyor. Çağdaş İngiliz yazarları arasında bence rakipsiz. D. H. Lawrance’den beri sezgi ve duygu dünyasına, bilincinde gerekliliklerine cevap vererek bu kadar dikkat eden bir yazar çıkmamıştır. O belki Lawrence kadar iyi bir şair değil ama daha zeki, daha asil. O, olağanüstü bir sanatçı ve düşünür” demiştir.

Türkiye’de de hatırı sayılır hayran sayısı olan yazar, ressam, senarist, sanat ve film eleştirmeni olarak da bildiğimiz John Berger, şimdilerde Paris’te gerçekleşen Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde daha az bilinen sinemacı kimliğiyle öne çıkıyor.

Gerçi sinemaseverler Alain Tanner ile birlikte çalıştığı La Salamandre ve Mike Dibb ile yaptığı bir seriyi (Görme Biçimleri) de hatırlıyor olabilirler. Ancak İskoçyalı sinemacı Timothy Neat ile ortak filmi Play Me Something’i bilmiyor olabilirler.

Bütün bu filmler ve dostlukları uzun yıllara dayanan John Berger ve Tilda Swinton’un birlikte geçirdikleri bir haftasonunda aralarında geçen konuşmaları ve birlikte yaptıkları aktiviteleri belgeleyen “The Derek Jarman Lab”in uzun soluklu “Four Seosons In Quincy” projesinin bir parçası olan, aşağıda fragmanını izleyebileceğiniz, Colin MacCabe’in yönettiği “Dinleme Biçimleri”ni ne yapıp edip izlemek gerekiyor.

1980’lerde Play me Something filminin ilk kez bir araya getirdiği John ve Tilda’nın buluşmalarını konu alan söz konusu film projesinin senaryosu yine Tilda Swinton’a, yapımı ise London Consortium’un film ayağı olan London Consortium TV’ye ait. Projenin tümünün Şubat 2015’te gösterime girmesi bekleniyor.

Bilgi için tıklayın.

Ways of Listening [Trailer, 2013] from The Derek Jarman Lab on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com