“Dinlenebilir olma düşüncesi ürkütücü”

frohlocke

Kişisel projesi “THE GAP – Ira Glass”, her kreatifin rüyası olan Vimeo Staff Pick’te yer aldıktan sonra büyük sükse yapan Daniel Sax, “Sanatçı Söyleşileri” bölümümüzün statik sorularını cevapladı. 

Küçük yaşta babasının Olympus makinesiyle amatörce fotoğraflar çekmeye başlayan, MiniDV-Camcorder’ıyla deneyler yapan Daniel Sax, görsel hikayeciliğe okullu yıllarda ilgi duymaya başlamış. Art Direktör olarak çalışan sanatçı sorularımızı içtenlikle yanıtladı:

En çok kızdığınız şey nedir? En çok sevindiren şey nedir?

Kızdıklarım:

Yerimden kalkamayacakmışım hissine kapıldığım ve zamanımı boşa harcadığımı düşündüğüm durumlar.

İnsanların aralarındaki saygısızlıklar ve negatif tutumlarını etrafa yaymaları.

Sevindiklerim:

Kız arkadaşımla ve arkadaşlarımla sohbet etmek.

Neden korkmalıyız?

Gıda endüstrisindeki gibi giderek devleşen firmalar ve günbegün ne yediğimizden emin olamamaktan. Dürüst ve şeffaf pazarlama politikasına bağlı olsak da, birçok konu hasır altı ediliyor. Böyle sürdüğü müddetçe dünyanın sonunu getireceğiz.

NSA’nın ya da Facebook ve Google’ın gücü beni korkutuyor. Akıllı telefonlar üzerinden nerede ve dinlebilir olduğum düşüncesi ürkütücü.

Gündelik hayatta kültürü nasıl tüketiyorsunuz? Belirli bir rutininiz var mı?

Politika ve haberler veya televizyonda yayınlananlarla ilgili oldukça kapalıyım. Ne televizyonum var ne de radyom. Bazen müzelerdeki sergilere giderim ve sanat baskıları alırım ya da kitap. Abonesi olduğum “Newsletter”larım var; (Örneğin: nofilmschool.com, http://www.loeildelaphotographie.com/, …) haftalık olarak da Tumblr’ımda takip ettiklerimin yolladıklarına bakarım ve beğendiklerimi kendi Tumblr’ıma (http://frohlockelikes.tumblr.com/) taşırım (reblog ederim).

İnsanların en çok anlamalarını istediğiniz şey nedir, neden?

İnsanların karşılarındakilerin içindeki iyiye inanmalarını isterim. Gündelik hayatta insanların saygı ve sevgi  temelinde yaşayabilmelerinin koşulu bu.

Değer nedir, para nedir?

Paranın tek başına özel bir değeri yok benim için. Ancak ihtiyaç duyduklarıma dönüştüğünde bir değeri oluyor. (örn. güzel bir kamera ya da kız arkadışıma bir hediye) Paranın önceliklerin en başında olmaması lazım. Eğer iki iş arasında seçim yapacaksam, eğlenceli ve çeşitlilik sunanı, sıkıcı ama bol kazançlı olanına tercih ederim. Elbette genelleme yapmak da istemem.

Hangi konuda fikir değiştirdiniz, neden?

Beslenmeyle ilgili düşüncelerimi değiştirdim. Kız arkadaşım bu alanda okuyor ve özellikle et ürünlerinin işlenmesiyle ilgili araştırmalar yapıyor. Nasıl işlendiklerini bir kere öğrendikten sonra marketten et veya salam gibi şeyleri almak istemezsiniz.

En tehlikeli fikriniz nedir?

Cesaretimin sınırlarını zorlayıp hiç tanımadığım insanların portrelerini çekmek istiyorum. Aslında yabancılarla iletişim kurmakta zorlanmam ama fotoğraflarını çekmek istemek ayrı. En büyük adım çıplak çekmek olurdu ama önce sokağa çıkıp insanlarla konuşmam gerek.

Doğru olduğunu kanıtlayamayacağınız inancınız nedir?

Daha yüksek bir gücün varlığına inanıyorum. Hayatımda başıma gelen birkaç tesadüf var ki onların tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Biri ya da birşeylerin daha büyük planları var. Adı Tanrı ya da kader olabilir, neyse, bence her şey önceden planlandı.

İnternet düşünme şeklinizi ne yönde etkiledi?

İnternet düşüncemi ve yaratıcılığa ulaşımımı hızlandırıyor. Vimeo üzerindeki “THE GAP by Ira Glass” videom 850.000 kişiye ulaştı. Bana ulaşılabilecek çok fazla Follower/Takipçi çevrem olmadığı halde internet sayesinde pek çok insanla iletişim kurdum.

Öte yandan internet üzerime bilgi boca ediyor. Bazen çok fazla geliyor. Bu yüzden konsantrasyonum azalıyor. daha kolay dağılabiliyorum ve dikkat sürem azalabiliyor.

İşlerinden örnekler:

THE GAP by Ira Glass from frohlocke on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com