Aslında grafik tasarımcı olan 5 ünlü sinemacı

original_243510_oyjnhvbylijq1bipbbkydozn2

Özellikle reklam sektöründe çalışan grafik tasarımcıların bir gün sinema yapmak istedikleri bilinen bir gerçek. Bunu başaran ve uluslararası şöhret kazanan beş sinemacı var.

Kariyerlerine önce grafik tasarımcı olarak başlayan aşağıda sıraladığımız isimleri biz de bilmiyorduk. İşte sinema tarihine geçmiş grafik tasarım kökenli beş sinemacı:

satyajit ray

1. Satyajit Ray

1992’de Oscar alan (Ömür Boyu Başarı Ödülü) Hindistan’ın en ünlü sinemacısı Satyajit Ray, tam zamanlı sinemacı olmadan önce İngiliz D.J. Keymer isimli bir ajansda çalışmış. Tipografi ve font tasarımı aşığı olan Ray, özellikle Bengali tipografisine olan tutkusunu daha sonra çektiği filmlerin jeneriklerine taşımış.

Ayrıca tıpkı Hitchcock gibi o da kendi filmlerinin storyboard’larını da kendisi çizmiş.

Alfred Hitchcock

2. Alfred Hitchcock

Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olan Hitchcock reklam ajanslarında illüstratör ve grafik tasarımcı olarak çalışmış.

Umut ve korkunun usta yönetmeni British Film Institute’un verdiği bilgiye göre, Oxford temelli sosyal klüp dergisi Henley Standard’a illüstrasyonlar çizmiş.

Sinemaya geçişi ise daha sonra adı Paramount Pictures olan İngiliz temelli bir şirkete jenerik tasarımları yaparak başlamış.

kiarostami

3. Abbas Kiarostami

Hala dünyanın her yerinde işleri sergilenen Kiarostami gücünü bireysellikten alan bir yönetmen. “Dijital kamera sanatçıya tekrar yalnız çalışabilmesine izin veriyor. İşin senin kişisel dışavurumundur, başkalarına gerek yok. Sanatçı tasarımcıdır.” diyen, zamanımızın en önemli sinemacıları arasında gösterilen Kiarostami, grafik tasarımcılıktan sinemaya geçmesini detaylardaki kontrol “freak”liğini bu alanda da sürdürebilmesine imkan sağlamasına bağlıyor.

628x471

4. Mike Mills

Grafik tasarım arenasında oyun oynamayı sürdüren Mike Mills, kendisini grafik, sanat ya da filmin zanaatkarı olarak değil, fikir üreticisi ve yapımcısı olarak tarif ediyor.

Bağımsız sinemacı ve klip yönetmeni, alternatif müzik devleri Moby, Yoko Ono ve Air gibi isimlerle çalışmış. Ayrıca Beastie Boys, Beck ve Sonic Youth gibi müzisyenlerin albümlerini tasarlamış.

saul bass

5. Saul Bass

1974’te çektiği bilimkurgu Phase IV’in yönetmeni Saul Bass’ın grafik tasarımdaki şöhreti sinemasının önüne geçiyor. Yine de büyük yankı uyandıran kısa filmi ‘Why Man Creates’ yönetmene 1968’de Oscar kazandırmış.

Alfred Hitchcock, Billy Wilder, Stanley Kubrick ve Martin Scorsese gibi ünlü sinemacıların filmlerinin afişlerini tasarlamasıyla da bilinen Bass, Designmuseum.org’a göre dünyanın en ilham verici grafik tasarımcılarının başında yer alıyor.

via

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com