“Bu İkiliye Dikkat”te söyleşi fırtınası

turkiyedesinemada

İstanbul Film Festivali Türkiye’deki sinemanın yüzüncü yaşını “Bu İkiliye Dikkat” adlı bölümle kutluyor. Bu bölümle paralel olarak bir dizi ikili sohbet düzenleniyor. Söyleşiler, Türkiye’den sinema yazarları, akademisyenler ve yönetmenlerin katılımıyla İstanbul Modern’de yer alıyor.

Türk Sinemasında Fantastik ve Korku

Bilimkurgu, fantazya, masal, uzay… Türk sinemasında süpermenden yaratıklara fantastik hiç eksik kalmamışken cinlerden şeytana, gulyabaniden vampirlere Türk korku filmleri külliyatı da gayet geniş olmuştur, hem de zaman ve bütçe darlığına, ‘absürd’ kimi zaman ‘trajik’ sonuçlarına rağmen. Türk Sinemasında Fantastik ve Korku, yüzyıllık tarihinde bir söyleşi ortamında bu iki damarın izini arıyor.

5 Nisan Cumartesi, 16.00

Konuşmacılar: Can Evrenol, Engin Ertan

Politik Sinemamız Ne Durumda?

1914’te çekilmesiyle Türkiye’de sinemayı başlatan ilk film kabul edilen “Ayastefanos Anıtı’nın Yıkılışı”nı da belki Türk sinemasının ilk politik filmi kabul etmeliyiz. Yüz yıllık serüveninde “Yol”dan “Karartma Geceleri”ne, “Hudutların Kanunu”ndan “Fotoğraf”a, konjonktürün de sıkça ortam sağlamasıyla politik sinema Türkiye’de sık uğranan bir tür. Yasaklananları, ödül alanları, yakılanlarıyla “Politik sinemamız ne durumda?”

6 Nisan Pazar, 16.00

Konuşmacılar: Kazım Öz, Emin Alper

Sanat Sinemamız Ne Durumda?

Sanat filmi nedir? Bir filmin sanat filmi olması için neler gerekir, hangi yollardan geçmeli, kimlerin elleri değmelidir? Sanat filmleri bu ince çizgide dururken Türkiye’de sanat sinemasının macerası sancılı geçti denebilir. Başyapıtları ve zorluklarıyla, yapımdan vizyona “sanat sinemamız ne durumda?”

8 Nisan Salı, 16.00

Konuşmacılar: Gözde Onaran, Nil Kural

Video Art ve Türk Sineması

Sanat ve filmin çakıştığı, ayrıştığı o ince ama bereketli çizgide duran video art’ın, Türk sinemasındaki yeri nedir–ne zaman, nerede buluşur bu mecralar, sinema izleyicisi ve video art tüketicisi kimlerdir, ya da aynı kişiler midir, video art müzelerden ve galerilerden sinema salonlarına çıkabilir mi?

9 Nisan Çarşamba, 16.00

Konuşmacılar: Zeyno Pekünlü, CANAN

Nelere Gülüyoruz? – Türk Sinemasında Komedi

Türk sinemasında komedinin ve komiğin yeri, izleyicinin gönlünde demek yetmez, ama böyle bir gelenek de Türk sinemasında çok güçlüdür demek yanlış olmaz. “Hababam Sınıfı”ndan “Küçük Hanım”a, “Ayşecik”ten “Recep İvedik”e bu komik yolda nelere gülüyoruz acaba?

11 Nisan Cuma, 16.00

Konuşmacılar: Melikşah Altuntaş

Türk Sinemasında Kitsch ve Queer

Queer temaların ilk kez ne zaman Türk sinemasında kendini gösterdiği kesin değilse imaları her zaman yer aldı denilebilir belki de. Kitsch’i ise muğlaklığından dolayı belki de sinemanın ilk yıllarına kadar tarihleyebiliriz. Kitsch ve Queer’in gizli ve açık işaretleri Türk sinemasında nerelerde ne kadar yer alıyor?

12 Nisan Cumartesi, 16.00

Konuşmacılar: Selim Eyüboğlu, Aykan Safoğlu

Belgesel Sinema Yapmak

“Ayastefanos Anıtı’nın Yıkılışı”nı politik bir belgesel olarak kabul edersek, Manaki Kardeşler’in kısa filmleriyle birlikte Türk sinemasının ilk filmleri belgesellerdir diyebiliriz. Türkiye’de 100 yıllık belgesel sinema geleneği günümüzde kriz zamanlarının ve çağdaş film çekim imkânlarının artışıyla bambaşka bir aşamaya geçmiş gibi olsa da özü hep aynı kaldı: Gerçeği yakalamak.

16 Nisan Çarşamba, 16.00

Konuşmacılar: Emel Çelebi, Güliz Sağlam

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com