İstanbul Film Festivali’nde Sinema Dersleri

Oh-Boy-gewinnt-Publikumspreis-in-Tallinn_ArtikelQuer

05 – 20 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleşen 33. İstanbul Film Festivali yan etkinlikleriyle de öne çıkıyor. Sinema Dersi bölümünde yer alan isimler arasında Marin Karmitz ve Asghar Farhadi yer alıyor. 

Sinema Dersleri

* Festivalin jüri üyelerinden senarist ve yönetmen Jan Ole Gerster (foto), SAE İstanbul tarafından desteklenen bir seminer ile 14 Nisan Pazartesi günü İstanbul’un genç ve gözde mekanlarından R2D2′ya konuk oluyor.

* Ayrılık filmiyle önce Berlin’de Altın Ayı, ardından En İyi Yabancı Film Oscar’ını kazanan ve bir sonraki filmi Geçmiş’le Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan İranlı yönetmen Asghar Farhadi, bu yıl festivalde Altın Lale Uluslararası Yarışma’nın jüri başkanı. Festival kapsamında sinema dersi verecek olan Farhadi, sinemaseverlerle bir araya geleceği sohbetinde kendi sinema anlayışı ve filmleri üzerine konuşacak.

14 Nisan Pazartesi, 16.30
Boğaziçi Üniversitesi
Rektörlük Konferans Salonu

* “Marin Karmitz kimdir?” sorusuna birden fazla taltif edici yanıt verilebilir, onun çok yönlü kişiliği dolayısıyla. Yönetmen, yapımcı, dağıtımcı… Ancak “Sinema işletmeciliği kavramını değiştirdi” belki de en etkili yanıt olacaktır. Sanat sineması dağıtımında öncü rol oynayan, sanat sinemasından kastı “sansürsüz sinema” olan, ticari kaygıların siyasi baskılardan çok daha fazla sansüre yol açtığını söyleyen Marin Karmitz, kurucusu olduğu ve adının baş harflerini taşıyan MK2 firmasında 100’den fazla filmin yapımcılığını üstlendi, halen Fransa’da 58 sinema salonunun işletmeciliğini sürdürüyor. Festivalin Sinema Onur Ödülü’nü alacak olan Karmitz, kariyerinin 40. yılını kutlarken yapımcılıkta başlangıçtan günümüze nelerin değiştiğini, yeni ufukları ve mesleğin inceliklerini paylaşacak.

17 Nisan Perşembe, 14.00
Fransız Kültür Merkezi

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com