Gezi tanıklığında ödüllü bir belgesel

witnessinggezi.jpg

Foto muhabiri Emin Özmen‘in çektiği ‘Gezi Tanıklığı‘ isimli film, protestoları ve polis şiddetini, 31 Mayıs 2013 günü Taksim Meydanı’ndaki sessiz oturma eylemine yapılan müdahaleden itibaren belgeliyor.

Gezi tanıklığında ortaya çıkan eserlere bir yenisi eklendi. Hareketin tüm aşamalarına tanıklık eden, kamerasıyla orada bulunup, tarihe geçen bu eylemi kaydeden Emin Özmen bir belgeselle karşımızda: “Gezi Tanıklığı / Witnessing Gezi”.

Barış Koca ve Soner Emanet’in yönettiği belgesel, 2013 yazında az sayıda çevreci gencin Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesini engellemek için başlattıkları protestonun dalga dalga yayılışını ve genişleyişini anlatıyor.

Sadece direnişçileri değil, polisi ve bulunduğu durumu da kameraya alarak anlatan belgesel, otokontrolünü yitiren polisin direnişçiler üzerinde uyguladığı şiddet karşısında, sadece kendi özgürlükleri için değil, aynı zamanda kenti için de direnen ve giderek büyüyen kalabalığı çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Emir Özmen tarafından görüntülenen ve seslendirilen “Gezi Tanıklığı” adlı belgesel 4.World Press Photo Multimedya Ödülleri’nde birinciliğe layık görüldü.

worldpressphoto.org/multimedia-gallery/2014/witnessing-gezi

Gezi Tanıklığı / Witnessing Gezi from ToddTheFrog on Vimeo.

Kamera: Emin Özmen
Yönetmen: Barış Koca
Editör: Soner Emanet
Orijinal Soundtrack: Berkant Kılıçkap
Altyazı: Engin Önder
Grafik tasarım: Ozan Şanal

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com