Bu “One Minute” başka!

content_size_wurm_OMinuteSculpture-1irwin-wurm-one-minute-sculptures-7

Frankfurt’taki Das Städel Museum’da 7 Mayıs- 13 Temmuz 2014 tarihlerinde gerçekleşecek olan “Erwin Wurm: One Minute Sculptures/Bir Dakikalık Heykeller” isimli sergi dikkate değer.

Kahve fincanının üstünde şınav çekmek, portakalla dengeyi bulmak ya da süpürgeyle uçmak; hepsi bir dakikada mümkün, en azından Städel Museum’da 7 Mayıs- 13 Temmuz 2014 tarihlerinde gerçekleşecek olan “Erwin Wurm: One Minute Sculptures” sergisinde öyle.

2012’de Galerist’te ilk kapsamlı kişisel sergisi gerçekleşen Avusturyalı sanatçı Erwin Wurm’un (*1954), Städel Müzesi’nde eski ustaların ve modern sanatın ortasında yer alan sergisi, özellikle interaktif çalışmalarda, çizimli veya yazılı yönergelere uyması kaydıyla izleyicisini bir dakikalık süre boyunca heykelleştiriyor.

Wurm, sanat dünyasında tanınmasını sağlayan ilk heykelleri “One Minute Sculptures” (Bir Dakikalık Heykeller) ile ziyaretçileri farklı pozlara sokarak yaşayan heykeller yaratıyor ve insan bedenini bir heykel malzemesi olarak kullanıyor. İnsan bedeninin heykelle ilişkisini daha da derinleştirerek “heykel hacimlerle oynamaktır ve kilo alıp vermek de hacimlerle oynamaktır. Bu durumda kilo alıp vermek de bir heykel olabilir” diyen Wurm, eserlerinin bir çoğunda görülen şişman ve zayıf formların çıkış noktasına bu sözlerle deyiniyor.

Sergiye heykellerin dışında, sanatçının 1997’den bu yana sürdürdüğü bu seriye fotoğraflar ve belgesel niteliğindeki videolar da eşlik ediyor.

İmaj 1: Erwin Wurm (*1954), One Minute Sculpture, 1997, c-print, 45 x 30 cm
Courtesy: Centre Georges Pompidou, Paris; FRAC Limousin, Limoges © Studio Wurm 

Profile: Erwin Wurm from Submarine Channel on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com