Radikal Demokrasi Video Yarışması’nda geri sayım başladı!

rdvc_full-logo

Sanatçıları, sosyal aktivistleri ve eleştirel düşünen herkesi Avrupa ve ‘Radikal Demokrasi’ kavramı hakkındaki görüşlerini video aracılığıyla paylaşmaya davet eden, Türkiye’den de katılımların olduğu Doc Next Network’e oylama 27 Nisan 2014’e kadar devam ediyor.

Hakim olan demokrasi ve temsil algılarını sorgulamaya, çeşitli alternatifler geliştirmeye ve açık bir toplum yaratmaya çağıran Doc Next Network, Avrupa’nn içinde bulunduğu ekonomik ve politik krizi tartışıyor.

Bu kriz toplumları kutuplaşma tehlikesi ile karşı karşıya bırakırken bireylere de ‘Avrupa hayalini’ sorgulatıyor. Sorular ve sorunlar yumağı içinde halk yine de Avrupa’nın dört bir yanında kamusal alanları yeniden ele geçiriyor, şeffaflık ve sosyal adalet talep ediyor. Hepimizin kendimizi parçası hissettiğimiz bu deneyim ile yeni bir toplum bilinci ve vatandaşlık kavramı yayılıyor.

Önümüzdeki Mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu Seçimleri, bu krizi bir fırsata dönüştürebilir. Avrupa doğru yöntemlerle sorunlarını çözebilir, kendini yeniden tanımlayabilir.

Doc Next Network bu konularda söyleyecek sözü olan herkesi ‘forumuna’a davet ediyor; online bir video platformu oluşturup bir tartışma ortamı yaratarak Avrupa’nın ne olduğunu ve aslında ne olması gerektiğini anlatan ‘radikal’ hikayeler keşfetmeyi amaçlıyor.

Türkiye’den katılan ve şu anda en çok puan toplayan videolardan birisi Muammer Koçak’a ait. Koçak’ın Bedük’ün “It’s A Riot” parçası için hazırladığı aşağıdaki video’ya oy vermek için tıklayın.

Yarışma Hakkında

Seyirci oylarıyla ve profesyonel bir jürinin katılımıyla seçilecek en iyi ilk 5 video 2500’er Euro değerinde ödül kazanacak; sonraki 5 video ise 1000’er Euro değerinde mansiyon ödülü alacak.

Her yıl Varşova’da düzenlenen Planete+ Doc Film Festivali kapsamında, 16 Mayıs günü bir ödül töreni düzenlenecek ve kazananlara ödülleri verilecek. Seçilen videolar Avrupa’nın çeşitli yerlerinde düzenlenen festival ve etkinliklerde gösterilecek ve Doc Next Network Medya Koleksiyonu içerisinde yer alacak.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com