Bir Bizden/Bir Onlardan: 60’larda Sanat ve Medeni Haklar vs. Ardan Özmenoğlu

227-798b

“Bir Bizden/Bir Onlardan” bölümümüzde bu hafta Ardan Özmenoğlu’nun ”Sculptures” isimli kişisel sergisi ile Brooklyn Müzesi’ndeki “Witness: Art and Civil Rights in the Sixties” isimli sergileri öneriyoruz.

Ardan Özmenoğlu: ”Sculptures”

Son dönemde çağdaş sanatta dünya çapında tanınırlık kazanarak kendi dalında Türkiye’nin en önde gelen isimlerinden birisi haline gelen Ardan Özmenoğlu başta New York olmak üzere büyük ilgi ve beğeni toplayan 3 boyutlu çalışmaları ile ilk defa bir solo sergide izleyiciyle buluşuyor.

Sanatçı post-it parçalarından ürettiği, görsel dünyadan elde ettiği renk ve imajları daha sade fakat daha da çarpıcı hale getiren bir teknik uygulama ile kendi sanat üretimi içerisinde yeni bir estetik düzeye geçiş yapıyor.

Ardan Özmenoğlu 2013 yılında New York’ta gerçekleştirdiği “E PLURIBUS UNUM // OUT OF MANY, ONE // BİRÇOĞUNUN İÇİNDEN, TEK” isimli kişisel sergisinde bir arada sunduğu 3 boyutlu çalışmaları, son olarak Mart 2014’te New York Scope Sanat Fuarı’nda izleyiciye sundu.

Sanatçının özellikle güncel kültür kodlarını ve çağın sanat dilini doğal imgelerle bir araya getirmeyi tercih ettiği, böylece de bilinç altımızda yatan doğa özlemi ile insan eliyle üretilmiş yapay mekanlar aralığında bir ara yüzde konumlanan çalışmaları birçok önemli çağdaş sanat koleksiyonunda yerini aldı.

Sanatçı ALAN İstanbul ana galeri mekanında, çalışmaların mekan ile kurduğu ilişkiyi ışık ve yerleştirme açısından yapacağı özel bir kurgu ile sanat severlere sunacak. Ardan Özmenoğlu, “SCULPTURES” sergisi 17 Nisan 2014 ile 17 Mayıs 2014 tarihleri arasında ALAN İstanbul’da görülebilecek.

http://alanistanbul.com/

EL113.075_Rockwell_New-Kids-in-the-Neighborhood_428H

“Witness: Art and Civil Rights in the Sixties”

Brooklyn Museum’da 7 Mart’ta başlayan ve 6 Temmuz’a kadar devam edecek olan sergi, 2 Temmuz 1964’te yürürlüğe giren Medeni Haklar Yasası’nın 50. yılını kutlama şerefiyle gerçekleşiyor. 75 eserin yer aldığı sergide Richard Avedon, Elizabeth Catlett, Philip Guston, Norman Lewis ve Andy Warhol gibi usta sanatçıların eserleri de yer alıyor.

Witness: Art and Civil Rights in the Sixties/Tanıklık: 60’larda Sanat ve Medeni Haklar sergisi resim, heykel, grafik ve fotoğraflarla ABD’deki ırkçılık karşıtı eylemlerin sivrildiği 60’lı yıllara fokus oluyor.

www.brooklynmuseum.org

İmaj: Norman Rockwell (American, 1894–1978). New Kids in the Neighborhood (Negro in the Suburbs)

1964 Medeni Haklar Yasası Hakkında

1964 Medeni Haklar Yasası (İngilizce: The Civil Rights Act of 1964), Amerika Birleşik Devletleri’nde siyah ırka mensup kişilere okullarda, kamusal alanlarda ve işe alımda yapılan negatif ayrımcılığın yasaklanması konusunda dönüm noktası olan bir yasadır. 2 Temmuz 1964’te dönemin ABD başkanı Lyndon Johnson tarafından imzalanarak yürürlüğe giren bu yasa ile, ırkçı ayrımcılık yasadışı kılınmıştır.

Yasa teklifi 1963 yılında dönemin ABD başkanı John F. Kennedy tarafından hazırlanmış; ancak Kennedy uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirince yasanın kabul edildiğini görememiştir. Yasayı imzalayan başkan ise Lyndon Johnson olmuştur.

Bu yasanın çıkması ve bu hakların kazanılmasında kuşkusuz en büyük paylardan biri de Amerikan medeni haklar hareketinin önderi Martin Luther King’e aittir. King’in bu konu hakkında 28 Ağustos 1963’te düzenlenen İş ve Özgürlük İçin Washington’a Yürüyüş eyleminde yaptığı Bir Hayalim Var konuşması çok ses getirmiş ve tarihteki önemli söylevler arasına girmiştir.

Günümüzde zenci-beyaz ayrımcılığı Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal düzeyde bulunmamakta olup, yine de bazı radikal grupların ırkçı hareket ve davranışları hâlen varlığını sürdürmektedir. 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına seçilen Barack Hüseyin Obama, bu göreve gelen ilk siyahi olmuştur. Obama’ya karşı da bazı ırkçı tepkiler gelmiş; ancak bu tepkiler çok düşük bir oranda kalmıştır. (via)

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com