“Fotoğrafçılığı desteklemek adına küçük ama önemli bir adım”

Osman Demirr Osman Demir

Amerikan Türk Cemiyeti’nin kültür sanat programı Moon and Stars Project tarafından düzenlenen Genç Fotoğrafçılar Ödülü’nün beşincisi için geri sayım başladı.

15 Mayıs’ta sona erecek başvurular bu yıl Türkiye’deki bütün fotoğraf ve görsel iletişim tasarımı bölümü öğrencilerine açık olacak. Genç fotoğrafçılar toplamda 10 bin dolar para ödülünün yanı sıra yıl sonunda Elipsis Galeri’de açılacak sergiye katılma hakkı kazanacak.

Türkiye’de fotoğraf alanında lisans eğitimi gören gençleri teşvik etmek ve desteklemek amacıyla 2010 yılında Haluk Soykan tarafından başlatılan “Genç Fotoğrafçılar Ödülü” 5. yaşına giriyor.

Amerikan Türk Cemiyeti’nin kültür sanat programı Moon and Stars Project tarafından düzenlenen ve başvuruların 15 Mayıs’ta sona ereceği ödüllerde bu yıl yeni bir uygulama dikkat çekiyor. Daha önce belirli üniversitelerin hocalarının önerdikleri isimlerin katılabildiği ödüllere bu yıldan itibaren, Türkiye’deki bütün fotoğraf ve görsel iletişim tasarımı bölümü öğrencileri başvuru yapabilecek.

Titiz bir seçim süreci sonunda belirlenen Genç Fotoğrafçılar Ödülü’nde toplam 10 bin dolar para ödülü verilecek ve kazanan fotoğraflar 2014 sonbaharında Elipsis Galeri’de açılacak bir sergiyle sanatseverlerle buluşacak.

Genç Fotoğrafçılar Yarışması’nın mimarı ve destekçisi Haluk Soykan ise bu ödülün gençleri desteklemek için küçük ama önemli bir adım olduğunu söyledi: Soykan, ‘Genç Fotoğrafçılar Ödülü henüz kariyerinin başlangıcında olan ve gelecek vadeden sanatçıların ilgi duydukları bir sanat formu olan fotoğrafçılığı desteklemek üzere attığımız küçük ama önemli bir adımdır. Bu yarışmaya katılan siz öğrenciler anlatmaya çalıştığımız bu yolu seçerek doğru kararı verdiniz ve bizler sizinleyiz. Ve eğer bu yolda ilerlemek için fedakarlık yapmaya istekliyseniz, bizler de aynı şekilde istekliyiz’ dedi.

Genç Fotoğrafçılar Ödülü, Haluk Soykan tarafından Turkish Philanthropy Funds bünyesinde oluşturulan “Genç Fotoğrafçılar Ödülü” fonundan yapılan hibe ile gerçekleştiriliyor.

15 Mayıs’ta sona erecek başvurularla ilgili detaylı bilgi için: www.youngphotographersaward.com

Moon and Stars Project Hakkında:

Türkiye ile A.B.D. arasında ekonomik, diplomatik, eğitimsel ve kültürel bağları geliştirmek üzere 1949’da Amerika’da kurulan Amerikan Türk Cemiyeti’nin bünyesinde faaliyet gösteren Moon and Stars Project, A.B.D. ve Türkiye arasındaki kültürel etkileşimi geliştirmek ve Türkiye’nin kültür sanat alanında değişen yüzünü ön plana çıkarmak amacıyla çalışıyor. Ayrıca sanatçılara çeşitli projelerde sponsorluk ve burs imkânları sunuyor.

Fotoğraflar: Geçen yılın birincisi Osman Demir – Mimar Sinan Üniversitesi

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com