Aslında 12 tip reklamcı/tasarımcı var!

0967-zodiac-vector-illustrations

Bugün 23 Nisan olduğuna göre, büyümeyen insan türü olan grafik tasarımcılar için şen bir yazı derledik. Kreatif direktör Lize Enebeis “biz kreatifler biricik olduğumuzu düşünürüz ama gerçekte 12 tip tasarımcı var” diyor.

*Liza Enebeis’in içsel Zodyak çemberindeki yıldız yorumlarınız şöyle:

Koçta doğan tasarımcılar korkusuz olurlar. Müşterilerine ne düşündüklerini söylemekten çekinmezler. Tutkuları “branding”dir. Her şeyin altında imzalarını görmeyi severler de ondan. Ellerine şans geçtiğinde logo tasarımını da 10 kat büyütmeyi seçerler. Çünkü en uzak notkadan bile hayranlıkla seyredilsin isterler.

Boğalar en güvenilir olanlardır ve müşterilerini asla hayal kırıklığına uğratmazlar. Onlar şehrin en kazançlı tasarım stüdyolarının sahibidirler aynı zamanda. İçeriye girdiğiniz ilk anda, duvardan ışığa hatta tuvalete kadar hissedersiniz bunu.

Yengecin tam aksidirler. Zira onlar tasarım ofislerini evlerine benzetmeye eğilimli ve müşterileri minimumda tutmaya gayret gösterirler. Duyarlılıklarının işlerine yansıdığını görürsünüz. Bold tipografi ve parlak renklerden korkarak kaçarlar.

Konu kontrast ise, Aslanların üstüne yoktur. En iyi kilit sözler onlarda, en iyi şovu yapanlar da yine onlardır. Tasarımları kişiliklerinin aynasıdır. Büyük harfler olmalıdır, mümkünse en merkezde; etraftaki her şeye meydan okumalıdır.

Onlar en iyi İkizlerle çalışır ki İkizler en tatlı dilli olandır ve müşterileri ikna edemeyecekleri bir konu yoktur. Her senaryo onlara uysa da; bir bakarsınız fikirlerine aşık olan, birkaç saniye içinde nefret eden yine onlardır.

Başak tasarımcılara gelince, kusursuzluk onlardadır. Hepimiz uzun uzun büyük resme bakmakla meşgul olalım, Başak arkadaş ayrıntıları üçüncü, bilemediniz beşinci kez incelemekle uğraşır.

Bu anlamda Teraziye benzerler. Eğer bir Terazi tasarlıyorsa, onlara biraz süre tanımak gerekir. Bütün potansiyellerini ölçüp tartarlar. Logo soldan blok mu, sağdan blok mu olmalı, yoksa daha açık tonda mı ya da koyu mu diye düşünmeleri bazen haftalarını alır. Aradaki farkı da bir tek Terazi tasarımcısı anlar.

Bu Akrep tasarımcı için çok meşakkatlidir. Onlar karizmaya ve çekiciliğe güvenirler. Önce yumuşaklıkla bir sunumu hazırlar, sonra bir konseptten ötekine geçerler. Bu da en soğukkanlı müşteriyi bile baştan çıkarır.

Yaylar ise daha oyuna meğillidir, denemekten sıkılmazlar. Oğlak daha yakına girmekten hoşlanır. Tasarlamaktan kendini alamaz. Her bir tasarım işi bir öncekinden daha iyi, daha büyük olmalıdır; daha fazla Pantone denenmeli, daha fazla üç boyutlu olmalı, daha fazla filtre kullanılmalı…

Balık tasarımcı ise duyarlı ve hassastır. Sunumun doğru enerjisi var mıdır, ona bakar. Herhangi bir duygusal reaksiyonu provoke ediyor mu diye düşünür. Zihninden sürekli bu türden sorular geçer.

Kovaların gayeleri farklıdır. Kalplerinin derinliğinde idealisttirler. Onlar tasarımlarıyla dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmek isterler. Hümanist yapılarını bir kenara koyarsak, sportiftirler de. Sunum ya da konkur için sabahlamış olsalar da, bir kadeh bir şey içmeden önce bir 10 kilometre koşmak isteyebilirler. Kesinlikle enteresandırlar.

*Liza Enebeis, Rotterdam temelli tasarım ajansı Studio Dumbar‘ın kreatif direktörü, aynı zamanda Typeradio‘nun programcılarından biri. Bu yazının orijinali Computer Arts dergisinin 225. sayısında yayınlanmıştır.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com