Geçmiş Dünya Günü’nüz kutlu olsun!

water

44. Uluslararası Dünya Günü geçtiğimiz hafta sonu 26.Nisan 2014’te çeşitli sanatçıların hazırladığı performans ve sergilerle kutlandı. İşte sanatçıların atık malzemelerle çevre kirliliğine dikkat çektiği işlerden bazıları.

Sanatçı Zimoun, paketlerin içinden çıkan, bezelyemsi stropor malzemeyle harikalar yaratmış. İsviçre’deki Museo d’Arte di Lugano’da sergilenen enstelasyonunda 36 vantilatör, 4.7m3 paket “cipsi” kullanmış.

Ryan Horsman ve Jason Dembski Çin yemeği siparişinde yanında bedava gelen ve çoklukla çöp tenekesini boylayan chopstick’lerle, bambu buğulama kaplarını birleştirerek, son derece “unique” bir sandalye tasarlamış. Tasarımcıların üzerine yerleştirdiği görünmez bir yastıkla da doğal bir konfor sağlanmış.

stool1

Hoş Yemek Sepeti çevreyi korumak için plastik çatal bıçak göndermeme opsiyonu sunuyor ama yine de eve veya ofise yemek siparişi verdiğinizde yanında geliveriyor. Lizbon temelli Studio Verissimo dünyanın her yerinde çöpü boylayan bu plastik nesnelerden şık bir avize yaratarak cevap veriyor.

950471236389700

Günümüzde plastik poşet kullanımı yasak hatta suç olması gerekirken hala varlığını ve kullanımını sürdürüyor ne yazık ki. Ancak Erin Johnson bu poşetleri “I Love You to Death” adını verdiği enstalasyonunda ebediyete gönderiyor. Sanatçı, plastik poşetlerden tasarladığı dev bulutun içini helyumla doldurarak şehrin göbeğine salmış.

johnson2-1

Pipetlerden seloteyplere kadar gündelik hayatta kullanılan nesnelerle dev yerleştirmeleri ve heykelleriyle ünlü Tara Donovan, hepimizin nefret ettiği plastik bardaklarla bulutlar tasarlayarak içimizi açıyor.

cloud

Gelelim en kötüsüne; pet şişeler. Bir türlü vazgeçilemeyen ve doğanın yokedemediği bu nesnelere alternatifler üretilmiyor değil. *Birleşmiş Milletler Rio+20 Sürdülebilir Kalkınma Konferansı sırasında Rio’da Botafogo sahilinde binlerce atık pet şişeyle yapılan bu ölü balık heykelleri bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor.

fish2

* Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (ing. United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC), Birleşmiş Milletler öncülüğünde imzalanan küresel ısınmaya yönelik hükümetlerarası ilk çevre sözleşmesi.

Sözleşme; insan kaynaklı çevresel kirliliklerin iklim üzerinde tehlikeli etkileri olduğunu kabul ederek atmosferdeki sera gazı oranlarını düşürmeyi ve bu gazların olumsuz etkilerini en aza indirerek belli bir seviyede tutmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda genel ilkeler, eylem stratejileri ve ülkelerin yükümlülüklerini düzenliyor.

Sözleşme; hükümetlerarası düzeyde iklim değişikliğine yönelik ilk çevre mutabakatı olmasıyla önemli olsa da, yaptırım gücü zayıf, taraf ülkeler iyi niyet düzeyinde sözleşmeyi desteklediler. Bu sözleşme kapsamında 1997 yılında imzalanan Kyoto Protokolü daha somut hedefler içeriyor.

Sözleşme (kısaca İDÇS), 1992 yılında Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen “Rio Çevre ve Kalkınma Konferansı”nda imzaya açılmış ve ülkelerin onaylamasıyla 21 Mart 1994 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Konferansta ayrıca “Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi” ve “Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi” kabul edilmiştir.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com