Bir Bizden/Bir Onlardan: Bahadır Baruter vs. The LAPD Archives

bahadir-baruter-home-sweet-home-x-ist

“Bir Bizden/Bir Onlardan”ı Bahadır Baruter’in “Evim Evim Güzel Evim” sergisinin bugünkü açılışı hasebiyle öne alıyoruz. Diğer önerimiz dün son bulan Los Angeles’teki müthiş fotoğraf sergisi, The LAPD Archives: “Unedited!” 

Bahadır Baruter: “Evim Evim Güzel Evim”

Baruter, aile kavramını sorguladığı bir önceki sergisi “Senin Ailen Bir Yalan Yavrum”un devamı niteliğinde olan yeni serisinde bir ev hayali ve evlilik hedefi ile yetiştirilen kadınların, bu süreçteki iç dünyalarını ve gerçek ruh hallerini resmediyor.

Mutluluk ve güven vadeden ev ve evlilik sahnelerinin içinde takınılan maskeleri sıyıran Baruter izleyiciyle göz teması kuran karakterleri vasıtasıyla onları kendi sahte hikayeleriyle yüzleşmeye itiyor. Bu hikayelerde, vadedilen gelecek ile o hayallere ulaştığında yaşadıkları arasındaki boşluğu farkeden kadın, özüne, gerçek ruhuna özlem duyuyor.

Baruter’in yarattığı karakterlerin medeniyet kurgusunda doğaya ve kendi doğal hallerine dönüş arzuları artık hiç olmadığı kadar belirginleşiyor.

Resimlerdeki fantastik sahnelerde, toplumun belirlediği sınırlar içinde yarı özgür kararlar sonucu belirlenen hayatların içinde kendini kimi zaman yalnız ve tekinsiz, kimi zamansa esir hisseden bireylerin içsel sorgulamalarına ve bir çıkış yolu arayışlarına tanıklık ediyoruz.

Bugün saat 18.00′da açılacak olan “Evim Evim Güzel Evim” sergisi 24 Mayıs’a kadar x-ist’te görülebilir.

slide_346464_3647011_free

The LAPD Archives: “Unedited!”  

Güney Kaliforniya’nın saklı ve kriminal geçmişinin fotoğraflarla anlatıldığı sergide, suç mahallilerinde çekilen ve arşivlenen milyonlarca fotoğraf arasından 50 adetlik bir seçki yapılmış.

Basın fotoğrafçısı ve muhabir Weegee gibi dönemin (1920-1960) bilinen fotoğrafçılarının karelerinde sinematografik ögeler öne çıkıyor. Mizansen gibi görünen ya da film noir imajlarını andıran karelerin gerçek hayattan şipşak kareler olduğu düşünülecek olursa, ender fotoğrafların toplandığı Paris Photo’nun “Unedited” birimine girmesine de şaşmamalı.

LAPD’nin başındaki Merrick Morton, karısı ve fotoğraf satıcısı Robin Blackman’in 13 sene önce kurduğu bu birimde milyonlarca negatif elden geçiyor, değerli olanlar basılıp gün yüzüne çıkartılıyor.

Blackman ve Morton’un kendi galerileri Fototeka başta olmak üzere, çeşitli galerilerde sergilenen LAPD arşivi seçkilerinin en güzel ve en nadir parçaları Paris Photo LA’de 25-27 Nisan tarihlerinde sergilendi ve 325-700 Dolar fiyatlarında satışa sunuldu. İşte o sergiden birkaç kare.

Daha fazlası için tıklayın.

slide_346464_3647019_freeslide_346464_3647015_free

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com