Christopher Makos: New York’un yeraltı kültürünü ilk kez o çekti

wtu_flat_cover david_johansen_and_richard_hell_0 hustler_in_professional_pos_1 debbie_harry_stand_up_a_0

Christopher Makos’un “White Trash” isimli kült klasiğinin “Uncut” versiyonu yeniden basıldı. 70’li yılların New York’taki yeraltı kültürünü ilk çeken kişi olarak bilinen fotoğrafçının ismi tekrar yankılanmaya başladı. 

Onun çektiği fotoğraflar gibisini dünya daha önce görmemişti. Christopher Makos New York’un yeraltı kültürünü yalnızca görüntüleyen değil, o kültürü inşa edenlerden, hatta tetikleyenlerden biriydi aynı zamanda.

Jean-Michel Basquiat ve Keith Haring’i Andy Warhol ile yan yana getiren, Mick Jagger, Grace Jones, Patti Smith ve Debbie Harry’nin kariyerlerinin en başında fotoğraflarını çeken de oydu.

New York’lu tasarımcı Calvin Klein, Makos’un işleriyle ilgili, ‘onu sıradışı yapan daimi olarak fotoğraf çekmesiydi. Üretimi bambaşka bir boyuta taşıdı. Onun gözlerindeki açlığı başka kimsede görmedim. Bu yüzden fotoğrafları fikir ve şiir doludur’ dedi.

Makos “White Trash”i ilk kez 1977’de yayımladı. İlk kez, yeraltı kültürü, o kültürün parlak isimleri ve Punk’a dair bir kitap yayınlanmıştı. Gerçek bir kült klasiği olduğu için de yıllarca Amazon’da 500 dolarlara ve üstünde pazarlandı.

Şimdi ise daha önceki kitapta yer almamış fotoğraf ve  baskılarla, genişletilmiş ve “uncut” olarak yeniden basıldı. Makos yeni baskı hakkında, WHITE TRASH UNCUT, anı yaşarken, geçmişin ne denli önemli olduğunu ve geleceğin başka türlü olacağına inanma sebebim. Kişesel başarının gerçek doğrusu budur’ dedi. Ya da bir zamanlar Andy Warhol’un onun hakkında söylediği gibi: “Christopher Makos Amerika’nın en modern fotoğrafçısı.”

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com