“Vasat işle güzel iş aynı düzleme indirildi”

tumblr_lzw8ynFLXA1qgjkrgo1_1280

Animatik storyboard, illüstrasyon gibi içinden çizgi film geçen sayısız işe imza atan, 2003’te kurulan multi-disipliner animasyon stüdyosu Canlandırma Servisi‘nin kurucusu  Murat Başol, “Haftanın Yerli Tasarım Ajansı” sorularımızı dobraca yanıtladı. 

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

2003 yılında kendi animasyon filmlerimizi yapmak için kurduk. Reklam sektörünün dışındaki alanlarda hayat olmadığı için şimdilik üretimlerimizi bu sektör içinde gerçekleştiriyoruz…

Biz her zaman çıtamızı yüksek tutmaya çalışan bir ekip olduk. Yaratıcı yönümüzü, en sıkıcı işlerde dahi eğlenceli olsun diye kullanmaya çalışıyoruz.

Derdimiz, derdimizi anlatacağımız işler yapmak. Bu da derdi olan yapımcılara çağrımız olsun. Risk alınmayan sektörde yaratıcılık, yenilik beklemek saflık olur. Yeni talep için yeni sunumlar yapılmalı. Unutmayalım ki mevcut çalışan formatlar da bir zamanlar risk alınarak bulunuldu.

Zaaflarınız?

Ticaret denilen bir şey var. Biz pek öğrenemedik.

Altını çizmek istedikleriniz?

Hayatın bu kadar hızlı akması hoşuma gitmiyor. Tüketimin hızı çok yüksek. Hiçbir şeyi doyumsayarak tüketmiyoruz. İzlediğimiz filmden, yediğimiz içtiğimiz şeyden, gezdiğimiz  yerlerden bile  zevk almayı unutuyoruz. Hayatımızdan dem eksildi. Bu aynı zamanda üretim bandını da etkiliyor. Özellikle bizim gibi yaratıcı yeteneklerin olduğu mesleklerde sıkıntı yaratıyor.

Vasat işle güzel iş aynı düzleme indirildi. Ortalama bir işe müşteri, “elinize sağlık pek güzel olmuş” diyor. Bunlar çok tehlikeli cümleler. Hızlı iş üretmek  için vasata sığınmak istemezken övgü almak çok saçma. İyi demlenmiş bir çay yerine, poşette çayı tercih edenleri anlamıyorum.

Bir işi ustası gibi yapabilen insanları kaybetmemeliyiz. Bilgi bu kadar çok parçalanırsa bir özü olduğunu unuturuz.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

Zorla güzellik olamaz derler ya; işte tam tersi, zorlayacaksın! Başka türlü olmaz. İlk bulduğuna sığınırsan vasat olursun. Deha olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Paçaları kıvırttırma, daralttırma işine girmeden giydiğinizde tam oturan bir pantolan gibi bir şey .

Kahramanlarınız?

Çizerliğe ilk adım attığımda elimden tutan zarif insan Raşit Yakalı, çizgi dünyamı yerinden sarsan Bill Sienkiewicz, çok şey üretecekken 40’lı yaşlarda ölen müthiş çizer Jorge Zaffino.

Hangi müşteri gelsin?

Mesleğimize saygı gösteren müşteri gelsin.

Hangi müşteri gelmesin?

Animasyon film işlerini bizden daha iyi bilen müşteri gelmesin.

Müşterileriniz?

Kuruluşta Mega Telekomünikasyon’la uzun süreli çalıştık. Sonra birçok ajansla ya da doğrudan ürün sahibiyle çalıştık. Ogilvy, Güzel Sanatlar/ Saatchi, Reklamevi Y&R, Medina Turgul DDB, İnternetq, Türk Telekom…

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

http://www.stashmedia.tv

http://www.artofthetitle.com

http://www.juxtapoz.com/

http://www.shortfilmcentral.com

http://www.cgsociety.org

Sizden sonra kime yer verelim?

Çok şahane işler yapan, çizer Koray Kuranel, DC’de çizerlik yapan Yıldıray Çınar, işlerine bayıldığım  karakter tasarımcsı ve sanatçı Nermin Er, Birgün gazetesi çizeri ve çocuk kitapları illüstratörü Zeynep Özatalay. Hepsine yer verin derim.

http://www.canlandirmaservisi.com/

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com