KargART’ta “Filmini Kap Gel”in Mayıs konuğu Özgür Doğan

13907385977_bd29fbfbc1_o

KargART’ın büyük ilgi gören geleneksel etkinliği “Filmini Kap Gel”, sezon kapanmadan bir kez daha 11 Mayıs 2014 Pazar günü saat 13:00′de gerçekleşiyor.

Bir KargART klâsiği haline gelen “Filmini Kap Gel!” Hüseyin Karabey yönetiminde başladı, geçen sene içerisinde her seferinde bir usta yönetmenin, kurgucunun davet edilmesiyle farklı bir devinim kazandı.

İki ayda bir gerçekleştirilen etkinliğin kurgusu aynı: Getirilen film, seansın yönetmeni ve katılımcılarla birlikte seyrediliyor. Film incelemeye alınıyor, tartışılıyor ve bir sonraki filme geçiliyor. Günün sonunda çekilecek yeni film için daha farklı fikirler edinilmiş oluyor.

Filmini Kap Gel etkinliğinin Mayıs ayının konuğu İki Dil Bir Bavul ve Babamın Sesi filmleriyle tanınan Özgür Doğan.

Özgür Doğan kimdir?

1978, Muş doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Fakültedeyken cezaevinde olan abisinden ötürü cezaevleri ile daha sonra Hayaller Birer Kırık Ayna adıyla gösterilecek olan bir projeye Orhan Eskiköy ile başladı.

Ayrıca 2001 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi oldu. 2004 yılında aynı üniversitede Medya ve Kültürel Çalışmalar bölümünden yüksek lisans derecesini aldı.

2003 yılında Orhan Eskiköy ile birlikte “iletişimsizlik” üzerine bir film yapmaya karar verdiler fakat parasal sorunlar araya girince filmi ertelediler.

Eylül 2007’de filme kendi çabaları ile başladılar ve daha sonra Greenhouse Belgesel Geliştirme Atölyesi, Sundance Belgesel Fonu ve Hollanda Jan Vrijman Fonu’ndan destek aldılar. Dokuz aylık bir çalışma sonucu İki Dil Bir Bavul belgesel filmini tamamladılar.

Film, Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi İlk Film Ödülü” de dâhil olmak üzere çeşitli festivallerden ödüller aldı. 2012 yılında yönetmenliğini Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın yaptığı Babamın Sesi (Dengê Bavê Min) filminin yapımcılığını üstlendi.

Babamın Sesi, Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Film”, Uluslararası İstanbul Film Festivali ve yine Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödüllerini aldı. 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com