Pantone yokken ne vardı?

colors-6 colors-5 colors-4-1 colors-4 colors-3 colors-2 colors-1

Tasarımcıların olmazsa olmazı Pantone kataloğunun belki de en ilki “Traité des couleurs servant à la peinture à l’eau” isimli bir kitap olarak bundan 322 yıl evvel hazırlandı. 

Yıl 1692. A. Boogert isimli ya da mahlaslı Hollandalı bir sanatçı suluboya renklerini karıştırmak ile ilgili bir kitap yazmaya koyulur. “Traité des couleurs servant à la peinture à l’eau” adını taşıyan kitap sadece renk kullanımı üzerine değil; renklerin özü ve çeşitliliği üzerinedir.

Derinlikli bir çalışma ve araştırmanın ürünü olan, elle yazılmış ve resimlendirilmiş 800 sayfaya yayılan kitabın, resim ve renk konusunda kendi döneminin en kapsamlı kılavuz/başvuru eseri olduğu varsayılıyor.

Kitabın girişinin bir kısmını çeviren Orta Çağ kitapları tarihçisi Erik Kwakkel’e göre söz konusu renk kitabı eğitim kurumları için hazırlanmış.

İronik olan tarafı ise tek bir kopyasının bulunması ve kendi döneminde bile çok az sayıda insan tarafından görülmüş olması.

Kitabın tamamı yüksek çözünürlüklü olarak buradan görülebilir. İlgili açıklamaları işe şuradan. Orijinali ise Aix-en-Provence, Fransa’daki Bibliothèque Méjanes (via Erik Kwakkel)

via

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com