Bir Bizden/Bir Onlardan: Cemil Batur Gökçeer vs. Comics Unmasked

3977_600_cemil_batur_gokceer_1397701043

“Bir Bizden/Bir Onlardan” bölümümüzde bu hafta Cemil Batur Gökçeer’in ”En Yakın İhtimal” isimli kişisel sergisi ile British Museum’daki “Comics Unmasked: Art and Anarchy in the UK” isimli sergileri öneriyoruz.

Cemil Batur Gökçeer: “En Yakın İhtimal” 

Cemil Batur Gökçeer’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “En Yakın İhtimal” 8 Mayıs -14 Haziran 2014 tarihleri arasında The Empire Project’te görülebilecek. Gökçeer bu sergide 2012 senesinden bu yana ve son dönemde farklı tekniklerle ürettiği işlere yer veriyor.

Sanatçının üretim süreci ve “En Yakın İhtimal” üzerine kendi sözleri ile; “Ürettiğim fotoğrafları sadece gösterdiği ile değil, fotoğrafın çekildiği ana farklı yönlerden bağlanmış duyguların ya da düşüncelerin tetiklemesiyle ortaya çıkan müdahalelerle meydana getirdim.

Bu sayede fotoğrafın yüzeyinde, kimi anlar ve mekanlarla aramda oluşan etkileşimden doğan anlamsal yeni bir bağ ihtimalini arıyordum. Bu arayış; taşıdığı tamamlanmışlık iddiasıyla fotoğrafın bende yarattığı yabancılaşmayı aşmak ve bu sayede fotografik görüntüye karşı yeniden bir arzu duyabilmek için her defasında kaçınılmaz hale geliyordu.

Görüntü, yüzeyde meydana gelen bu yeni katmanla iç içe girerek yeni bir varoluşu sezdirdiği anda benim için yaşamına başlıyordu.”

Cemil Batur Gökçeer hakkında:

1981, Ankara doğumlu Cemil Batur Gökçeer Türk Kültür Vakfı aracılığı ile Reflections Masterclass’a ve ISSP’nin düzenlediği Borderlines Projesi’ne katıldı.

2012’de Joop Swart Masterclass of World Press Photo’da yer aldı. İstanbul Modern’in de içinde bulunduğu sanat merkezlerinde karma sergilere katıldığı yapıtları, yerel olduğu kadar uluslararası yayın platformlarında da geniş yer buldu.

2012’de ayrıca kurucularından olduğu Torun adlı bağımsız sanat alanında ilk kişisel sergisi Düğüm’ü gerçekleşti.

2014 yılında Amsterdam fotoğraf müzesi Foam’ın prestijli ödülü Paul Huf Award’a aday gösterilen Gökçeer, aynı zamanda British Journal of Photography tarafından yılın en önemli sanatçılarından biri olarak lanse edildi.

Bugün saat 18.00′da açılacak olan “En Yakın İhtimal” sergisi 14 Haziran’a kadar The Empire Project‘te görülebilir.

comic_group_0

Comics Unmasked: Art and Anarchy in the UK

Maskesi düşmüş çizgi roman ya da isterseniz filtresiz ve muhalif çizgi roman deyin; Londra’da The British Museum’da başlayan Comics Unmasked, İngiltere’nin muhalif çizgi roman sanatına bakıyor.

Aralarında Neil Gaiman (Sandman), Alan Moore (Watchmen, V for Vendetta), Grant Morrison (Batman: Arkham Asylum), Posy Simmonds (Tamara Drewe), ve daha fazlasının orijinal çalışmalarının, eskizlerinin de bulunduğu sergi Londra’da bulunanlar için büyük bir fırsat.

Ana akım ile “underground” çizgi ve grafik roman eserlerinin bir araya geldiği sergi, İngiliz çizgi romanının yaratıcılarına, yaratım süreçlerine, yarattıkları karakterlere ve bununla beraber anarşist yönlerine geniş yer veriyor.

1470’lerden günümüz dijital dünyasına kadar İngiliz çizgi roman dünyasının enine boyuna ele alındığı, Gorillaz’ın yaratıcısı Jamie Hewitt’in yeni işlerinin, sanatçıların gündelik yaşamlarına ait videoların da yer aldığı bir sergiden bahsediyoruz.

www.bl.uk/whatson/exhibitions/comics-unmasked

Sergi 19 Ağustos’a kadar British Museum, Londra’da devam ediyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com