Sosyal medya pazarlamasına dair mitler

social-media-marketing

Hepimiz biliyoruz, artık bir marka tanıtımını yapacaksa “Facebook, Twitter ve Dadaşlar”sız olmuyor. Peki sosyal medya pazarlaması sanıldığı kadar etkili mi? İşte konuyla ilgili tokat gibi yüzümüze çarpan mitler.

1. Sosyal Web büyüyor

Doğru. Ancak 2013 başına kadar. O zamandan beri sayılar sabit. Almanya’da kullanıcı sayısı 26 milyonda tıkanmış. Ayrıca kullanım süreleri gerilemiş ve artık “hip” olmaktan çıkmış.

2. Marketing Sosyal Web ile ilgileniyor

Aslında markaların insan kaynakları ya da kısa süreli angaje edilen genç ve uyanık Facebook guruları yapıyor bu işi. Zira telefon neyse Facebook da aynı şey onlar için.

3. Ne kadar çok takipçi ve hayran olursa o kadar iyi

Önemli olan aktif kullanıcı sayısı. Yani sadece 200 hayranım var diye dertlenen ama 40’ı aktif kullanıcısı olan marka hiç dertlenmesin. 10 bin hayranı olup da 10 aktif “post”u olmayan daha kötü. Ayrıca yeni takipçi sayısı artıyor mu, ona da bakmak lazım. Google’da takılırken, sayfanıza toslamış olanlar hariç tabi.

4. Sosyal Web üzerinden çok fazla kişiye ulaşıyoruz

Aslında ulaşmıyorsunuz. Hayranlarınızın yalnızca yüzde 10’u söz konusu. Zira Facebook’un relevans filtresi Social Graph aramaları önceden hizaya sokuyor. Facebook kullanıcısı size gelene kadar önce eşi dostu ve ailesi neler paylaşmış, onu görüyor. Ayrıca sizin önüne yağdırdığınız reklamlarla rahatsız edilmeyi pek istemiyor.

5. Başkalarının yaptığını biz de yaparız

Sosyal medya kanallarıyla işlerini büyüten şirketler hakkında okuyup duruyoruz. Ama unutmayın ki bu kampanyaların ve başarı hikayelerinin arkasında kitleler değil, doğru fikirlere sahip ve kendilerini tam zamanlı olarak bu işe adamış tek tek insanlar var. Bu nitelikte insanları elinizde tutabilmek için elinizden geleni yapın.

via 

İmaj: matchcapital.vc

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com